Warto przeczytać

Warto przeczytać

„Lata”

Annie Ernaux

Jedna z najbardziej znanych powieści francuskiej laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 2022 roku. Autorka dokonuje w niej wglądu w rzeczywistość ostatnich sześćdziesięciu lat życia w swoim kraju. Ta społeczna autobiografia ukazuje losy kilku pokoleń Francuzów, współczesne wydarzenia, zmiany ustroju, polityczne roszady, zawiedzione nadzieje, afery i społeczne zmiany.

Ten bezosobowy kalejdoskop zdarzeń nie pomija żadnego powojennego doświadczenia, ukazując je jednocześnie z dystansu, dzięki czemu to, co zbiorowe okazuje się być nam bardzo bliskie. Nie ma tu wnikliwej analizy, zamiast tego są błyskotliwe porównania, trafne spostrzeżenia oraz przegląd własnej historii, którą autorka ubiera w zbiorową narrację. Tak pojemną literaturę są w stanie stworzyć jedynie bardzo dojrzali pisarze.

„Ona i jej kot”

Makoto Shinkai, Naruki Nagakawa

Ta książka jest owocem współpracy reżysera filmów animowanych Makoto Shinkai z pisarzem Narukim Nagakawą, który przelał koncepcję japońskiego filmowca na papier. To króciutkie historie czterech kobiet i ich kotów. Autorzy podjęli ryzyko i oddali część narracji czworonogom, co w twórczości literackiej skierowanej do dorosłych odbiorców jest nieco dziwne i ociera się o infantylizm. Po pewnym czasie przyzwyczajamy się jednak do tej swoistej antropomorfizacji zwierząt. Dając upust swojej dziecięcej ciekawości z zapałem czytamy dalej, tekst jest bowiem lekki, relaksujący i mimo prostych zabiegów stylistycznych, nie jest naiwny. W każdej z przedstawionych opowieści kot pełni niedocenioną rolę kogoś naprawdę bliskiego, kogo nie zauważamy i nie doceniamy, tylko i wyłącznie z racji tego, że jest przedstawicielem innego gatunku.

Dzięki perspektywie kociej, przytoczonej przez autorów, przekonujemy się również jak bardzo jesteśmy ważni dla swoich czworonożnych pupili. Książkę polecam nie tylko wielbicielom kotów.

„Fanfik”

Natalia Osińska

Pierwsza z trzech części powieści dla młodzieży doczekała się ekranizacji filmowej, dostępnej na platformie Netflix pod tym samym tytułem. To opowieść o nastoletnim Tośku, który chodzi do liceum, żyje sprawami sercowymi i szuka własnej drogi. Dorastanie może być bardzo trudne, szczególnie jeśli jest się wrażliwym i nietypowym nastolatkiem. Tosiek samowolnie sięga po antydepresanty swojego ojca, bo nie radzi sobie z emocjami. Nic dziwnego, otoczenie wcale mu tego nie ułatwia. Na szczęście nie wszyscy okazują się być wrogo nastawieni. O dalszych losach bohaterów „Fanfika” czytelnicy mogą dowiedzieć się z kolejnych części serii – „Slash” oraz „Flaff”, które ukazały się nakładem wydawnictwa Agora.

Poleca Lucyna Dąbrowska

MS 5/2023, 29 czerwca 2023