Warto przeczytać

Warto przeczytać

„Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie”

Wiktoria Michałkiewicz

Reportaż ukazał się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w 2020 roku. Przykuł moją uwagę, ponieważ cała Skandynawia zawsze wydawała mi się krainą mlekiem i miodem płynącą, bez skazy w zakresie praw człowieka i jego wolności osobistej. Wiktoria Michałkiewicz przedstawia w swojej książce Szwecję z zupełnie innej strony. Ponad połowę książki zajmuje reportaż historyczny, dopiero pod koniec poznajemy współczesne oblicze wrogiego wszelkim mniejszościom nacjonalizmu. Historia internowanych w Niemczech Szwedów i Norwegów, opowieści o uchodźcach, którym udało się przedostać do Szwecji, losy polskich Żydów zamieszkujących ten kraj czy opowieść o miejscowych nazistach pokazują jak różnorodne jest to miejsce. Z pozoru oaza spokoju, a pod powierzchnią walki etniczne i nazistowskie próby zawłaszczenia zasobów. W cywilizowanym kraju zachodniej Europy, w miejscowym instytucie badawczym Karolinska Institutet nadal znajduje się popiersie pioniera czystości rasowej, Gustafa Retziusa.


„O, choroba”

Boguś Janiszewski, Max Skorwider

Książka-cegiełka na rzecz dzieci chorych na raka, stworzona przez tandem autorów, poruszających niełatwe kwestie. Tym razem jest to choroba nowotworowa, będąca często tematem tabu, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Dzięki lekturze udaje nam się trochę oswoić ten problem, przygotować do trudnej rozmowy z pociechą. W książce nie brakuje zarówno dobrego humoru, jak i dojrzałości, niezbędnej do opanowania trudnych emocji.

„O choroba” to graficzna opowieść o dwunastoletniej dziewczynce, którą odwiedza niezapowiedziany gość. Pomaga on małej Adeli uporać się z niechcianymi emocjami, takimi jak gniew czy strach. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora, które wraz z fundacją ISKIERKA, a także autorami postanowiło przekazać dochód z jej sprzedaży na pomoc psychologiczną dla dzieci zmagających się z nowotworem oraz ich rodzin. Publikacja powstała we współpracy z podopiecznymi fundacji Iskierka oraz psychologami. Historia głównej bohaterki jest oparta na prawdziwych relacjach małoletnich pacjentów onkologicznych.


„Wszystkie kolory świata”

autorzy zebrani

To niezwykła książka-cegiełka, z której dochód będzie przeznaczony na wsparcie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Występuje tu cały kalejdoskop doskonale znanych autorów dziecięcych, takich jak: Marcin Szczygielski, Justyna Bednarek czy Grzegorz Kasdepke. Wybór dwudziestu opowiadań tak znakomitych pisarzy pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Wszystkie historie łączy jedna wartość, mówiąca o tym, że każdy ma prawo być sobą i wszyscy zasługujemy na szacunek. W różnorodności jest siła, świat nie byłby tak piękny, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami. Wszystkie przykłady opowiadań uczą tolerancji i pokazują jak wiele nas łączy mimo różnic między nami. Bohaterami tekstów są głównie zwierzęta, które na różne sposoby przeżywają swoją inność. W konfrontacji z otoczeniem przechodzą wewnętrzną metamorfozę, dzięki której zaczynają akceptować cechy, które je wyróżniają. Na uwagę zasługuje również opisywane przez autorów środowisko, które na bardzo rozmaite sposoby reaguje na inność głównych bohaterów tekstu.


Poleca Lucyna Dąbrowska

MS 19/2021, 11 listopada 2021