OŻARÓW MAZOWIECKI

VIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORU – Ożarów Mazowiecki 2023

W niedzielę, 6 sierpnia br. zakończył się VIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Ożarowie Mazowieckim. Wydarzenie to od ponad dekady promuje lokalną i zagraniczną kulturę ludową, pokazując piękno różnorodności światowego folkloru. Podczas Festiwalu na jednej scenie stanęli przedstawiciele Polski, Turcji, Kanady, Indii, Francji i Meksyku.

W ciągu 5 dni na festiwalowych scenach zobaczyliśmy barwne widowiska taneczne przy akompaniamencie muzyki z dalekich stron świata, zespoły ludowe promujące folklor na najwyższym poziomie!

1 sierpnia w hali namiotowej w Ołtarzewie odbyło się spotkanie zapoznawcze uczestników festiwalu. Wszyscy bawili się przy muzyce w wykonaniu zespołów przybyłych na festiwal. Stoły uginały się pod ciężarem przygotowanych dań przez Koło Gospodyń Wiejskich Galimatias z Piotrkówka Małego oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Święcic.

2 sierpnia br. VIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – Ożarów Mazowiecki rozpoczął koncert, zorganizowany na terenie boiska AKS FC Płochocin. Podczas wydarzenia na widowni, poza mieszkańcami Gminy i sympatykami folkloru, gościliśmy reprezentację partnerskiej Gminy Mazingarbe z północnej Francji. Na scenie wystąpili także muzycy z tej gminy – wyjątkowy duet artystów Feu Minéral, czyli Ana’s Delmoitiez i Benoît Bourgeois prezentujący nieco romantyczny repertuar, zawierający w sobie elementy tradycyjnego folkowego brzmienia.

Polskę reprezentował Zespół Ludowy „Ożarowiacy”, z Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim. Zespół od początku istnienia prowadzony jest przez instruktorkę tańca i choreografkę panią kierownik Małgorzatę Wojciechowską, za stronę muzyczną odpowiada zaś multiinstrumentalista oraz prowadzący kapelę ludową Waldemar Dąbrowski.

Zespół Pieśni i Tańca „KRËBANE”, czyli kaszubski zespół folklorystyczny z północnej Polski. W swoim repertuarze grupa ma prawie 40 różnych tańców i przyśpiewek z terenu południowych Kaszub.

Polskę reprezentował także Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza” z Domu Kultury w Radzikowie. W ubiegłym roku Zespół uroczyście świętował 40-lecie swojej działalności.

Kanadyjski Zespół Ludowy Tissés Serrés. Tissés Serrés w dosłownym tłumaczeniu oznacza taniec tradycyjny, który dla zespołu jest narzędziem budowania społeczności i jej tożsamości. Przez swoje działanie grupa chce sprawić, aby tradycyjny taniec był rozpoznawalny i znany wszystkim.

Zespół SARFOLK z Turcji – założony w 2015 roku, zaprezentował tańce ludowe ze wszystkich regionów Turcji, a wszystko przy akompaniamencie muzyki na żywo granej na oryginalnych instrumentach ludowych.

Wielkim energetycznym zaskoczeniem okazał się Zespół „SURTAAL PERFORMING ART”, który zawitał do Ożarowa z Indii, porywając widownię do zabawy. Grupa powstała 10 lat temu w celu promowania sztuki i kultury na całym świecie.

Meksyk reprezentował zespół Monarka. Za cel obrał sobie popularyzację kultury Meksyku poprzez pokazy taneczne, występy wokalne oraz organizację wydarzeń nawiązujących tematyką do ludowej tradycji.

Przez kolejne festiwalowe dni, zespoły występowały gościnnie na scenach Domu Kultury w Starych Babicach oraz Centrum Sportu w Błoniu, aż nadszedł czas na Koncert Finałowy, który odbył się 6 sierpnia br. w Ożarowie Mazowieckim, w Hotelu Mazurkas Conference Center. Gospodarz całego wydarzenia Burmistrz Paweł Kanclerz podziękował przybyłym artystom, uczestnikom festiwalu i organizatorom.

Festiwal był niezwykłą przygodą z folklorem z najdalszych zakątków świata, odkrywaniem różnic i szukaniem wspólnych elementów w przepięknej i barwnej kulturze ludowej.

Marta Kobierecka

Dom Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim

MS 6/2023, 24 sierpnia 2023