BEMOWOWydarzenia

Tak Bemowo wita lato

Na rozległym terenie Parku Górczewska w sobotę 24 czerwca odbył się piknik profilaktyczno-prozdrowotny na rozpoczęcie lata, a w Amfiteatrze Bemowo zagrał i zaśpiewał zespół Pectus, który swoim występem przyciągnął tłumy.

Zespół Pectus to ewenement na scenie muzycznej – czterej niezwykle utalentowani bracia – Tomasz, Marek, Mateusz i Maciej Szczepanikowie wiosną 2005 roku w Rzeszowie postanowili założyć zespół muzyczny. Stworzyli grupę, która w krótkim czasie zaczęła zdobywać nagrody w konkursach i na festiwalach. Z bemowskiej sceny zabrzmiały najstarsze, znane na pamięć dużej części widowni utwory, jak „To, co chciałbym Ci dać” czy „Barcelona” oraz najnowsze, które dopiero uzyskają rangę przebojów. Pieśń włoskich partyzantów z lat 1943–1945 „Bella Ciao” w nowej aranżacji wzbudziła entuzjazm i wzruszenie widowni. Zespół Pectus może się poszczycić siedmioma albumami. Bracia koncertują w całej Polsce i na świecie. Mieszcząca tysiąc miejsc widownia amfiteatru wypełniła się do ostatniego miejsca. Koncert zapowiedział i powitał publiczność Marek Lipiński, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo.

Organizatorem zarówno koncertu jak i wielkiego pikniku profilaktyczno-prozdrowotnego „Wakacje tuż, tuż” był Urząd Dzielnicy Bemowo. Zaraz po południu park wypełnił się licznymi stoiskami, food trackami, wielkimi dmuchańcami i masą różnego rodzaju atrakcji. Tłumnie przybyli mieszkańcy – nie tylko z Bemowa – babcie, dziadkowie, rodzice i dzieci. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Oczywiście najlepiej się bawiły i najszybciej przemieszczały się dzieci, które dodatkowo mogły wziąć udział w konkursie – otrzymywały kartkę, na której w poszczególnych stoiskach, po wykonaniu jakiegoś zadania, dostawały pieczątkę. Zadań było dużo – łączyły one zabawę z edukacją i promocją uczestniczenia w stałych zajęciach, np. w OSiR, bibliotece, TPD. Po zebraniu pieczątek ze wszystkich punktów, oddawały kartki na stoisku organizatora – Urzędu Dzielnicy Bemowo, a tam czekały na nie nagrody.

Były miejsca, gdzie można było zadbać o zdrowie: zmierzyć ciśnienie, cukier, cholesterol, a nawet wykonać badania bardziej specjalistyczne.

Zwracał uwagę punkt, przy którym kolejne osoby z ustawiającej się w kolejce do białego autobusu witała posłanka na Sejm RP Katarzyna Piekarska, która zapytana o powód obecności na pikniku, z dużym zaangażowaniem opowiedziała, czym się tutaj zajmuje: – Namawiam różne osoby, żeby przyszły i się zbadały. Panie mogą tu, w mobilnym laboratorium, zrobić cytologię, panowie – sprawdzić, czy mają raka prostaty czy nie, i ewentualnie potem rozpocząć dalsze leczenie. Oferujemy badanie PSA z krwi w kierunku raka prostaty. To są podstawowe badania profilaktyczne absolutnie bezpłatne. Jest to inicjatywa, którą bardzo, bardzo popieram zarówno ja, jak i pani burmistrz Bemowa. Chodzi o to, żeby przy okazji takich pikników, przy okazji różnego rodzaju koncertów, które organizuje gmina, można było zrobić badania profilaktyczne. To jest niezmiernie istotne, ponieważ w Polsce każdego roku na raka szyjki macicy umiera 1600 kobiet. To zatrważająca liczba. A trzeba tylko raz do roku zrobić badanie i wiedzieć, że jest się zdrowym albo nie. Jeżeli okaże się, że musimy z tym rakiem walczyć, to na wczesnym etapie jest on całkowicie do wyleczenia. Ja na podobnym pikniku zrobiłam sobie badanie piersi i okazało się, że niestety mam raka, ale ponieważ było to na w miarę wczesnym etapie, to teraz, po roku, mogę powiedzieć, że pokonałam raka. Chciałabym wszystkich namawiać, żeby poświęcili te kilka, kilkanaście minut i robili badania profilaktyczne. To nie jest bolesne, nie jest długotrwałe, ale często słyszę – „Co ja zrobię, jak się coś znajdzie? Co wtedy?”, albo – „Jak się dobrze czuję, nie mam po co chodzić na te badania”. Wiadomo, że rak na początku nie daje żadnych objawów, więc po prostu trzeba się pilnować i trzeba się badać. Takie pikniki są świetną okazją, żeby zadbać o siebie. Dla Polaków jedną z największych wartości, obok szczęścia rodzinnego, jest zdrowie. Z drugiej strony tak mało o nie dbamy. Wykupujemy z aptek różne suplementy, środki przeciwbólowe, natomiast rzadko dbamy o swoje zdrowie w ten sposób, żeby pójść na badania profilaktyczne. To jest bardzo przykre. I jeszcze jeden apel. Dzieci w wieku 12–13 lat można zarejestrować na bezpłatne badanie przeciwko HPV. To jest naprawdę niezwykle istotne, żeby dać własnemu dziecku taki wspaniały prezent, jakim jest długie życie, no i zdrowie. Niestety, mało rodziców zarejestrowało swoje dzieci na tę szczepionkę, która jest teraz całkowicie bezpłatna, refundowana. A naprawdę warto z niej skorzystać.

Kilka zdań dodała też pani Ida Karpińska, prezes ogólnopolskiej organizacji „Kwiat kobiecości”, dzięki której tzw. cytobus znalazł się na pikniku. –  Ja sama chorowałam na raka szyjki macicy i teraz chcę, żeby kobiety się badały, żeby były zdrowe, żeby systematycznie chodziły do ginekologa, żeby profilaktyka była dla nas najważniejszym badaniem. Mnie profilaktyka uratowała życie. Robiłam cytologię raz do roku i dzięki temu żyję. Pozytywnym skutkiem ubocznym mojej choroby jest powstanie mojej organizacji.

Trzecia z pań, Małgorzata Perl, okazała się prezesem fundacji Exercise is Medicine Poland propagującej profilaktykę przez ruch i aktywność fizyczną, która również fantastycznie wspomaga działanie farmakoterapii.

Na zakończenie ciekawego spotkania dowiedziałem się od posłanki Piekarskiej, że będzie kandydować do Sejmu w najbliższych wyborach. – Ponieważ pokonałam raka i mam jeszcze więcej siły do działania, chciałam się zająć polityką, związaną z leczeniem nowotworów, ze służbą zdrowia, dlatego, że na własnym organizmie przetestowałam, jak wygląda polska służba zdrowia, gdzie są braki. Jest to jedna z takich spraw, którą na pewno chcę się zająć w następnym sejmie, jeśli zostanę wybrana. Chciałabym, żeby nasi pacjenci onkologiczni korzystali na takim samym poziomie z terapii onkologicznych, jak pacjenci w innych krajach Unii Europejskiej.

Swoje punkty miało wiele instytucji, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, jednostek organizacyjnych urzędu dzienicy. Były punkty informacyjne Urzędu Dzielnicy Bemowo, Narodowego Funduszu Zdrowia, Automobilklubu Polskiego, Aeroklubu Warszawskiego, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Ośrodka Pomocy Społecznej, Biblioteki Publicznej Dzielnicy Bemowo, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Bemowskiego Stowarzyszenia „Reduta”, Fundacji „Dr Clown”, Bemowskiej Szopy dla majsterkowiczów z ulicy Dźwigowej 51.

Działające już 28 lat Bemowskie Stowarzyszenie „Reduta” zajmujące się wszelkimi uzależnieniami, np. od alkoholu, narkotyków, od telefonu itd. mieści się przy ul. Synów Pułku 6. O działalności placówki opowiedziała jej kierownik Elżbieta Jeziorkowska. – Odbywają się u nas spotkania indywidualne z psychologiem, z terapeutami, spotkania grupowe z terapeutami i, jeżeli zachodzi taka potrzeba, z psychologiem. Są też terapie dla rodzin. Przyjmuje również prawniczka, która zajmuje się wszelkimi sprawami cywilnymi, karnymi, rozwodami. Pomaga każdemu z całego obszaru dzielnicy Bemowo. Wszystko jest darmowe, dotowane przez miasto. Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże. Staramy się robić wszystko, żeby każdy zgłaszający się otrzymał pomoc. Przychodzą do nas osoby, które po terapii u nas nie piją już wiele lat. Jest to ogromna radość dla pacjenta, jego rodziny i dla nas. Nasz ogromny przykładowy sukces to osoba, która miała kilka prób samobójczych, przychodziła do nas przez 8 lat. Obecnie studiuje, napisała książkę…

Ciekawą ofertę dla dzieci, dotyczącą języka bez przemocy z wykorzystaniem żyrafy i szakala oraz warsztatów dla rodziców i warsztatów z komunikacji przedstawiła Katarzyna Hałuszczak, kierownik działu przeciwdziałania przemocy w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo.

Piękne rasowe pieski zaprezentował Związek Kynologiczny w Polsce. W punkcie Automobilklubu pod nadzorem Jacka Pietrusiewicza przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Automobilklubie Polskim można było nauczyć się podstaw pomocy poszkodowanym w wypadkach i wsiąść do symulatora dachowania samochodu.

W kilku miejscach odbywały się warsztaty artystyczne i edukacyjne.

Pogoda dopisała, deszcz straszył tylko przez kilka minut. To było naprawdę fantastyczne powitanie lata.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 5/2023, 29 czerwca 2023