KulturaURSUS

Spotkanie z Martą Sokołowską wokół „Imperium Dzieci”

16 sierpnia czytelnicy mieli okazję spotkać się z Martą Sokołowską, scenarzystką, dramatopisarką i prozaiczką, autorką powieści „Imperium Dzieci”. Z uwagi na niepogodę wydarzenie odbyło się w czytelni. Na miejscu można było nabyć książkę i porozmawiać osobiście z autorką po oficjalnej części spotkania.

Powieść „Imperium Dzieci” miała swoją premierę 12 lipca 2021 roku, mimo to wielu czytelników zdążyło się z nią już zapoznać, o czym świadczyła pełna sala słuchaczek i słuchaczy podczas wydarzenia.

Spotkanie było finansowane ze środków Instytutu Książki, a organizatorem był Dyskusyjny Klub Książki Oddziału „Czechowice” Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Teatr

Marta Sokołowska znana jest przede wszystkim jako autorka sztuk teatralnych takich jak: „Kamionna. Opowieści rodzinne” – spektaklu zrealizowanego w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, „Reykjavik’74” – wystawianym w Toruniu, a także „Holzwege” – spektakl ten zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Była laureatką projektu wydawniczego „Pierwsza książka prozą” oraz konkursu „Dramat!” organizowanego przez Dwutygodnik i Teatr IMKA, a także Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO. To dwukrotna finalistka konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej „Metafory Rzeczywistości” oraz trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Imperium Dzieci” to jej debiut prozatorski, wydany przez Biuro Literackie.

Książka opowiada o dystopijnym świecie rządzonym przez A-Carycę, w którym dzieci i ich prawa są nadrzędną wartością społeczną, a posiadanie potomstwa jest przywilejem, przysługującym jedynie wybrańcom władzy.

Interpretacja „Imperium Dzieci”

Podczas spotkania autorka podzieliła się z czytelnikami swoimi upodobaniami literackimi, zaznaczając, że często się one zmieniają. Opowiedziała m.in. skąd wziął się pomysł na napisanie „Imperium Dzieci”, co ją zainspirowało oraz do jakich czytelników kierowała swoją opowieść. Okazało się, że głównym źródłem inspiracji jest dla niej rzeczywistość, a nie – jak niektórym się mogło wydawać – literatura. Marta Sokołowska podkreśliła, że interpretacja utworu literackiego należy tylko i wyłącznie do odbiorcy, a narzucanie jakiekolwiek oceny czy opinii czytelnikom przez autora jest jej zupełnie obce.

Padły też liczne pytania z sali, m.in. o to dlaczego w powieści prawie nie występują dzieci. Nie obeszło się także bez dyskusji na temat okrucieństwa niektórych bohaterów książki. Dyskusja o języku i świecie przedstawionym w „Imperium Dzieci”, a także źródeł zła okazała się być bardzo angażująca. Czytelniczki i czytelnicy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat utworu, niektóre z nich były poruszające dla autorki i pozostałych współuczestników. Interpretacje utworu były bardzo urozmaicone, co wyzwoliło naprawdę długą i pełną emocji dyskusję. Pod koniec spotkania, podczas jego nieformalnej części było mnóstwo podziękowań i gratulacji składanych autorce przy soku i przyniesionych przez nią ciasteczkach.


Lucyna Dąbrowska

Zdjęcia: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

MS 15/2021, 9 września 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *