BRWINÓW

Rozmowa z pułkownikiem Kruszyńskim

Z inicjatywy wicedyrektor Katarzyny Baczyńskiej z brwinowskiego LO powstał film będący wywiadem rzeką z pułkownikiem Waldemarem Kruszyńskim, honorowym obywatelem Brwinowa.

Pułkownik Kruszyński od wielu lat angażuje się w działania, które mają przybliżać młodzieży postaci podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i pierwszych latach powojennym. Pamięć o Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, którego Waldemar Kruszyński sam był członkiem, jest przekazywana kolejnym pokoleniom. Mieszkający od 26 lat w Brwinowie obecny prezes okręgu mazowieckiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość blisko współpracuje ze szkołami i odwiedza uczniów na lekcjach historii. – Korzystajcie z tego, że jestem sprawny. Jestem do waszej dyspozycji – mówi.

Działalność istniejącego od kilku lat w Zespole Szkół Ogólnokształcących szkolnego koła fotograficzno-filmowego, które prowadzi pan Waldemar Zieńko, zainspirowała Panią Katarzynę Baczyńską do realizacji filmu, który jest wywiadem rzeką: w trzech odsłonach opowiada o przedwojennym dzieciństwie, latach okupacji oraz trudnych latach powojennych, kiedy władze komunistyczne dążyły do wprowadzenia systemu totalitarnego. Rozmowy przeprowadzane były jesienią 2023 r. w Liceum przy udziale uczniów klasy III LO oraz w domu pułkownika. Zdjęcia robione były w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie istniało Gimnazjum nr 1 noszące imię Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Film trafił już do szkół na terenie gminy Brwinów i będzie pokazywany w starszych klasach w ramach lekcji historii.

MS 4/2024, 25 kwietnia 2024