BRWINÓW

Brwinów korzysta z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

„Harcerskie rondo”, „Po drodze z zielenią” czy „Zwolnij i jedź bezpiecznie” to projekty, które zwyciężyły w głosowaniu mieszkańców i sympatyków gminy Brwinów w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego.

W 2020 r. mieszkańcy Mazowsza po raz pierwszy mogli zdecydować o wydatkowaniu części budżetu województwa mazowieckiego na projekty i inicjatywy inwestycyjne zgłaszane przez mieszkańców. Burmistrz Arkadiusz Kosiński zgłosił jako mieszkaniec Brwinowa projekt „Harcerskie rondo – zagospodarowanie terenu wokół ronda Ignacego Kozielewskiego, współtwórcy polskiego harcerstwa i słów hymnu »Wszystko, co nasze«”. Dzięki głosom mieszkańców i miłośników gminy Brwinów przy rondzie została umieszczona w styczniu rzeźba plenerowa przedstawiająca Kozielewskiego jako harcerza siedzącego na kłodzie. Jej wykonawcą jest prof. Karol Badyna, którego prace można podziwiać nie tylko w Europie, lecz także w Ameryce Północnej czy Azji.

Rondo Kozielewskiego stało się kolejną wizytówką miasta, a mieszkańcy, goście i turyści gminy Brwinów mogą przysiąść na ławeczce i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Ignacym Kozielewskim.

W tym roku będzie realizowany projekt „Po drodze z zielenią – zagospodarowanie zieleni wzdłuż ul. Pszczelińskiej w Brwinowie i Otrębusach”. Poza posadzeniem pnączy, bylin i traw zostaną również ustawione ławki i kosze na śmieci. Będą one spójne ze stylistyką istniejącego zagospodarowania przestrzeni publicznej w Brwinowie, a także będą nawiązywały tematyką do historii ul. Pszczelińskiej. Dzięki temu ulica Pszczelińska stanie się jeszcze piękniejsza i atrakcyjniejsza zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości odwiedzających Brwinów.

Bezpieczeństwo rowerzystów, pieszych i kierowców poprawi budowa radarowych wyświetlaczy prędkości na drogach wojewódzkich m.in. Biskupic, Brwinowa, Domaniewa, Kań, Nadarzyna i Otrębus. W tym roku w ramach projektu „Zwolnij i jedź bezpiecznie” montaż urządzeń planowany jest w newralgicznych miejscach – tam, gdzie najczęściej poruszają się piesi (w tym dzieci), w pobliżu miejsc użyteczności publicznej (szkół, OSP, zakładów pracy) oraz przy ulicach, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości ruchu.

Budżet Obywatelski Mazowsza to wyjątkowa okazja do bezpośredniego współdecydowania o wydatkowaniu części budżetu województwa. To możliwość realnego wpływu na rozwój swojej okolicy.

UG Brwinów

MS 03/2022, 3 marca 2022