Warto przeczytać

Warto przeczytać

„Powrót do Reims”

Didier Eribon

Autor dokonuje bardzo osobistej analizy swojego pochodzenia klasowego oraz wpływu, jaki odcisnęło ono na jego życiu. Francuski filozof i socjolog pochodzi z robotniczej rodziny, mieszkającej w małym miasteczku. Powrót do tytułowego Reims, gdzie znajdował się jego dom rodzinny przywołuje wspomnienia z dzieciństwa naznaczonego wstydem, kompleksami, wykluczeniem i potrzebą uznania w środowisku do którego aspirował. Trudno jednoznacznie zaklasyfikować tę książkę pod względem gatunkowym, łączy ona bowiem elementy eseju z autobiografią. Występujące w tekście liczne nawiązania filozoficzne potwierdzają awans społeczny i erudycję Eribona, do której tak rozpaczliwie dążył. Niektóre przemyślenia nie znajdują jednak odzwierciedlania w dzisiejszej, tak szybko zmieniającej się rzeczywistości, w której z biegiem czasu podziały klasowe zacierają się. „Powrót do Reims” jest jednak znakomitym świadectwem życia na francuskiej prowincji lat 60-tych i 70-tych.

„Bibliotekara”

Lucyna Dąbrowska

Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca w osiedlowej bibliotece od strony zaplecza, czyli tam gdzie oko czytelnika już nie sięga? W swojej książce autorka pokazuje jak biblioteka wyglądać nie powinna. Bigoteria, zaściankowość, cenzura i kumoterstwo – to tylko niektóre niemile widziane aspekty pracy w bibliotece, do której trafia główna bohaterka. Marta mierzy się z folwarcznym systemem całkowitego podporządkowania lokalnych instytucji kultury interesom miejscowej władzy. Galeria barwnych, karykaturalnych wręcz postaci, żywcem wyjętych z osiedlowej placówki, wywołuje uśmiech podczas lektury, ukazującej jednocześnie beznadziejną sytuację wadliwego systemu, z którym mierzy się niejedna instytucja kultury. Powieść ukazała się w 2021 roku nakładem wydawnictwa Seqoja, wywołując niemałe zamieszanie w środowisku czytelniczym i bibliotekarskim.

„Każdy z nas”

Elise Gravel

Pełna kolorów książeczka z serii Obrazowa Akademia Empatii Elise Gravel to świetna pozycja dla najmłodszych. Komiksowe stworki przypominają nam o tym, że każdy jest inny i każdy zasługuje na szacunek. Autorka i zarazem ilustratorka opowiada nam ich głosem o ważnych ogólnoludzkich sprawach. Pełne humoru i zaskakujące sytuacje wywołują uśmiech i pobudzają do refleksji. Różnorodność charakterów i postaw, a także odmienne nawyki i przyzwyczajenia uczą tolerancji i elastyczności w podejściu do życia wśród innych ludzi. Nie musimy być tacy sami, bo ciekawiej jest jak się po prostu różnimy.

Poleca: Lucyna Dąbrowska

MS 4/2024, 25 kwietnia 2024