AktualnościBRWINÓW

Pomnik zyska nowe oblicze

Gmina Brwinów otrzymała ponad 45 tys. zł na modernizację pomnika Ściana śmierci w parku miejskim w Brwinowie.

Ceglany monument z tablicą „Miejsce uświęcone krwią ofiar terroru okupanta 1939–1945” znajduje się w parku miejskim. Pomnik został odsłonięty w 1969 r. podczas obchodów rocznicy bitwy pod Brwinowem. Upamiętnia on tragiczne karty z historii Brwinowa – w pobliskiej willi Tobolków stacjonowała niemiecka policja, a przetrzymywani tam więźniowie byli katowani i mordowani. Po wojnie ich ciała zostały ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Brwinowie.

Dzisiaj pomnik jest w złym stanie technicznym i wymaga odnowienia. W ramach dotacji istniejący mur zostanie rozebrany do poziomu fundamentu i wymurowany od nowa w zmienionej nieco formie. Tablica wykonana z tworzywa sztucznego zostanie zastąpiona napisem z kutego żelaza, powstanie niecka na znicze oraz maszt flagowy. Wokół tylnej ściany pomnika zostanie uformowany nasyp, a całość zwieńczy półmetrowe godło.

Dotacja w wysokości 46 942 zł z pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”. Planowany termin realizacji to 2023 rok.

UG Brwinów

MS 19/2022, 10 listopada 2022