OŻARÓW MAZOWIECKI

Rodzinny Dzień Dziecka z „Uśmiechem”

Od zawsze w kalendarzu wydarzeń organizowanych przez ożarowski Dom Kultury „Uśmiech” jest miejsce na świętowanie Dnia Dziecka. Kiedyś był to jeden dzień, w ostatnim czasie impreza została połączona ze zlotem Food Trucków, zwanych też Żarciowozami, i rozrosła się. Na tegoroczną przeznaczono 3 dni, od 26 do 28 maja. Miejsce – boisko sportowe na terenie UKS Ołtarzew.

Piątek i sobota. Pierwszego dnia, w piątek, 26 maja, przypadał Dzień Matki, i z tej okazji dla wszystkich Mam z terenu gminy wystąpił Zespół Ludowy „Ożarowiacy” pod kierownictwem Małgorzaty Wojciechowskiej. Zaprezentowały się wszystkie grupy ćwiczące w zespole, od najmłodszych po najstarsze: Mazanki, Marynki, Gęśliki, Grupa Młodzieżowa i Grupa Dorosłych. Koncert zatytułowano „Serduszka dla Mamy”, a występy taneczne przeplatano recytacjami wierszy. Sobota to „Wyginam śmiało ciało” – tańce i pohulanki – zabawa dla dorosłych (i nie tylko) z zespołem muzycznym Sommers.

W niedzielę. W piątek i w sobotę wydarzenia odbywały się w hali namiotowej, za to ostatniego dnia, w niedzielę, 28 maja, wszystkie atrakcje – występy, zabawy, konkursy i animacje odbywały się pod chmurką. Elo-Melo, czyli Dzień Dziecka z „Uśmiechem” – wielki piknik rodzinny.

Małgorzata Wdowiak – zastępca dyrektora DK „Uśmiech”: – Dzień Dziecka z reguły robimy w plenerze, na scenie zewnętrznej i zwykle trafiamy na piękną pogodę.

Tego roku pogoda także dopisała, świeciło słońce i było bardzo ciepło. Na terenie boiska bocznego każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Początek wyznaczono na godzinę 15.00. – Wszystkie atrakcje dla dzieci są bezpłatne. Dmuchańce, strzelanie z łuku, bańki, chusta, malowanie buziek, zapewniamy animatorki. Pracownicy DK Uśmiech częstowali gości lizakami z logo placówki.

Podczas imprezy po raz pierwszy pojawiły się stare samochody, którymi najmłodsi mogli odbyć krótką przejażdżkę po najbliższej okolicy. – To mieszkańcy gminy, miłośnicy starych samochodów, pasjonaci, którzy założyli nieformalną grupę NaWzach. Kupują stare samochody, odnawiają, pokazują. Pierwszy raz współpracowali z nami podczas tegorocznej Nocy Muzeów, prezentując kilka pojazdów. Dzisiaj wożą dzieci za darmo, sami zafundowali też medale dla najmłodszych. Staramy się pokazywać mieszkańców gminy, którzy coś ciekawego robią i chcą się tym podzielić.

Oprócz ww. atrakcji, z których można było korzystać do godz. 20.00, obok sceny przygotowano strefę plastyczną, gdzie dzieci mogły malować przy sztalugach (temat prac: „Moja rodzina”), lub dołączyć do malowania recyklingowej lokomotywy z kartonu. To nie był przypadek. Na godz. 17.30 zaplanowano wspólne czytanie wiersza „Lokomotywa” Juliana Tuwima, inaugurujące IX Ożarowski Tydzień Czytania Dzieciom (w Polsce – XXII) przygotowany przez tutejszą Bibliotekę Publiczną.

Na scenie. Czytanie miało być na scenie, na której od godz. 15-tej cały czas coś się działo. Swoje talenty prezentowali uczestnicy zajęć w DK „Uśmiech”. Zaczęto od tańców. Najpierw uczniowie z grup baletowych Akademii Ecarte. Prowadzący niezwykle żywiołowo i z poczuciem humoru całą imprezę konferansjer – Kamil Szczepanik – zachęcał przebywające na terenie dzieci do dołączenia do grona uczestników zajęć, tych lub innych. Po małych baletnicach rozgrzewkę rozpoczęli uczestnicy zajęć z Happy Dance Studio ćwiczące pod okiem Karoliny Stanisławskiej. Zaprezentowały się wszystkie grupy. Jako pierwsze przedszkolaki, a zakończyła młodzież – tańcem z pomponami. Występujących oklaskiwali rodzice, rodziny i znajomi, dokumentujący przy okazji występy. W następnej kolejności na scenie pojawiły się dwie uczestniczki zajęć wokalnych prowadzonych przez Ingę Marukyan – Helena Witak i Natalia Sikora, które zdecydowały się zaśpiewać przed szerszą widownią. Wcale nie jest łatwo samemu wystąpić przed nieznajomymi.

Po występach wokalnych przyszłą pora na zabawy ruchowe przy muzyce. Animatorki z Animator ABC Dziecka – Gosia i Amanda zaprosiły przed scenę wszystkich najmłodszych.

Kolejna zaplanowana atrakcja – przeciąganie małego Fiata przez dzieci. Miało być także przeciąganie Poloneza przez dorosłych, ale tylu było chętnych do zmierzenia się z „Maluchem”, że na Poloneza nie starczyło już czasu (ale od poloneza rozpoczął się piątkowy występ zespołu „Ożarowiacy”😉).

W międzyczasie na boisku głównym rozgrywany był mecz B-klasy, w którym UKS Ołtarzew pokonał AKS FC Płochocin 3:0, a kibice zaprezentowali efektowne racowisko.

Czytamy. Książka to twój najlepszy przyjaciel, którego sam sobie wybierasz. Przyszedł czas na wspólne czytanie „Lokomotywy” przygotowane przez Bibliotekę Publiczną w Ożarowie. Zaproszono wszystkich chętnych, rozdano kartki z tekstem, zachęcano też do skorzystania w tym celu z telefonów. Na scenie pojawili się przedstawiciele Rady Miejskiej: przewodniczący Andrzej Cichal, Maria Dominiak, Kamil Bednarski, Michał Kanclerz, komendant Straży Miejskiej – Stanisław Rdest, reprezentanci DK Uśmiech: Małgorzata Wdowiak i Małgorzata Wojciechowska, Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści (przyjechał z Konstancina-Jeziornej), Marcin Soduł z Ożarowskiego Portalu Historycznego, pracownicy biblioteki – dyr. Anita Nowińska, Łukasz Wojdyga, były też dzieci: Natalka, Tosia, Ola, Szymek…Usłyszeliśmy, że „Stoi na stacji lokomotywa…”. Ewa Pawlak – z-ca dyrektora Biblioteki: – Lokomotywa to dużo pary, a my dzisiaj pełną parą zachęcamy do czytania, bo kto czyta – żyje podwójnie. IX Ożarowski Tydzień Czytania Dzieciom uważamy za otwarty! Część artystyczną zamknął Zespół Ludowy „Ożarowiacy”.

W namiocie, w którym w piątek i sobotę były występy, w niedzielę można było oglądać wystawę prac plastycznych dzieci uczęszczających na zajęcia do pracowni instruktor Katarzyny Cyniak Górneckiej.

Zainteresowanie. Wrażenie robił rozmach imprezy i zainteresowanie mieszkańców. Burmistrz Ożarowa – Paweł Kanclerz był zaskoczony tak dużą frekwencją. Małgorzata Wdowiak: – Z roku na rok przychodzi coraz więcej osób – przyzwyczaili się.

Głównym sponsorem wydarzenia była firma GAZ-SYSTEM. Wsparcia udzielili także Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miasta Ożarów Mazowiecki.

Zapraszamy do uczestniczenia w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Dom Kultury „Uśmiech”, w dniach 1–6 sierpnia odbędzie się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru – Ożarów Mazowiecki.

Tekst i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 5/2023, 29 czerwca 2023