OŻARÓW MAZOWIECKIWydarzenia

Dożynki gminne 2023 w Płochocinie

W sobotę, 2 września o godz. 14.00 na boisku AKS FC Płochocin rozpoczęły się uroczystości dożynkowe Gminy Ożarów Mazowiecki. A już przed godz. 16.00 aż do ciemnej nocy na scenie trwał prawdziwy wysyp gwiazd.

Pierwszym punktem programu było, tradycyjnie, rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Paweł Kanclerz, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego w towarzystwie Andrzeja Cichala, przewodniczącego Rady Miejskiej odebrał od Starostów Dożynek świeżo upieczony, dopiero co poświęcony podczas mszy świętej w intencji rolników w kościele św. Wojciecha w Płochocinie – chleb z tegorocznej mąki, który następnie został podzielony między obecnych.

I miejsce w konkursie zajął wieniec Sołectwa Domaniewek wykonany przez Małgorzatę, Oliwię i Michała Falkiewiczów. II miejsce otrzymało Sołectwo Jawczyce, III miejsce Sołectwo Duchnice oraz wyróżnienie Rodzina Kozłowskich. W nagrodę za przygotowanie pięknych wieńców przedstawiciele sołectw i rodziny otrzymali artykuły gospodarstwa domowego.

Zwyczaje dożynkowe mają źródło w obrzędach dawnych Słowian o charakterze magicznym, mających zapewnić urodzaj na kolejny rok. W okresie wczesnego średniowiecza aż do czasów współczesnych mają na celu podziękowanie za obfite plony oraz błogosławieństwo na przyszły rok i zazwyczaj kończą się festynem ludowym. Tegoroczny festyn prowadził Zygmunt Chajzer znany dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezenter.

Raz na ludowo

Występy artystyczne na wielkiej scenie rozpoczęły, jak przystało na zabawę dożynkową, lubiane i znane od lat w regionie zespoły ludowe: „Ożarowskie Kumoszki”, które świętują w tym roku 45-lecie utworzenia zespołu, „Wesołe Wdówki” obchodzące jubileusz 15-lecia i zespół „Ożarowiacy”. Zespół Ludowy „Ożarowiacy” został założony w 2002 roku przez Małgorzatę Wojciechowską i Waldemara Dąbrowskiego. Na samym początku działalności liczył około dziesięciorga dzieci, obecnie jest największą reprezentacyjną grupą folklorystyczną w powiecie warszawskim zachodnim. Zrzesza dzieci, młodzież i dorosłych. Aktualnie zespół pracuje w pięciu grupach wiekowych, liczących łącznie około 150 członków. Działa w Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim. Celem działalności zespołu jest kultywowanie polskiej kultury ludowej, jej popularyzacja poprzez taniec, śpiew, muzykę i kultywowanie obrzędów.

Domowe jedzenie, napitki, książki, atrakcje dla dzieci… i wiele więcej

Poza wspaniałymi występami artystycznymi organizator imprezy –Dom Kultury „Uśmiech” zapewnił wszystkim uczestnikom imprezy wiele atrakcji. Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Piotrkówka Małego i Święcic przyciągały obfitością smakołyków domowej roboty – od bigosu, gulaszu, zupy, tradycyjnej pajdy chlebka za smalczykiemm, kwaszonych ogórków, pierogów – po rozmaite słodkie wypieki.

Na stanowiskach komercyjnych nie zabrakło fast foodów, lodów i różnego rodzaju napojów.

W punkcie Sąsiedzkiej Wymianki Książek z Ożarowa można było wymienić niepotrzebne, ale w dobrym stanie pozycje na inne, interesujące książki.

Wiele osób oglądało i kupowało wyroby nie tylko ludowe, ale też świeże warzywa, owoce, zabawki, balony, słodycze, lody, dżemy, soki, bigos. Pan w średnim wieku oferował osobiście wykonane szydełkiem przedmioty i zapraszał na szybkie warsztaty szydełkowania. Były stoiska z balsamami, świecami zapachowymi, koszykami, wyrobami ceramicznymi.

Dla dzieci nie mogło zabraknąć olbrzymich dmuchanych zamków, zjeżdżalni i ogromnych zabawek. Po wodzie pływały wielkie, kręcące się kule, do których dzieci mogły wchodzić. Ustawiały się do nich kolejki chętnych.

Swoje książki, na życzenie z autografami, sprzedawał Andrzej Marek Dębkowski, członek Klubu Literackiego „Metafora”, działającego przy Ośrodku Kultury „Arsus” w Ursusie.

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim zapraszała do swoich placówek.

Harcerze w swoim namiocie uczyli krzesania ognia i udzielania pierwszej pomocy.

Nadzwyczajny wysyp gwiazd

Wraz z upływem czasu przybywało coraz więcej mieszkańców (i nie tylko), najwięcej – rodzin z dziećmi. Nadszedł czas na występy wielkich gwiazd! Sześć wspaniałych koncertów na wielkiej scenie w niewielkim Płochocinie, do tego bezpłatnie, to naprawdę niespotykana gratka.

Czy Sara James pojawi się w czołówkach list przebojów?

Pierwsza wystąpiła 15-letnia (a już o sławie międzynarodowej) gwiazda – Sara James, która zachowała bezpretensjonalność, zachowanie i stylizację odpowiednie do wieku. Sara, będąca córką Polki i Nigeryjczyka w tym roku dotarła do finału 17. edycji telewizyjnego show  America’s Got Talent, gdzie wzbudziła zachwyt jurorów, a dwa lata wcześniej wygrała 4 sezon „The Voice Kids of Poland”. Wielu ekspertów wróży jej wielką karierę. Na dożynkowej scenie młodziutka artystka zaprezentowała niepodważalny talent i ogromne możliwości głosowe.

Quiz z nagrodami

W przerwach między występami Zygmunt Chajzer zadawał pytania publiczności. Znający odpowiedzi zgłaszali się i odpowiadali – najczęściej prawidłowo. Na pytanie jak nazywa się burmistrz Ożarowa Mazowieckiego odpowiedź brzmiała – Paweł Kanclerz, jak nazywa się dom kultury w Ożarowie – „Uśmiech”, pod jakim wezwaniem jest Sanktuarium w Ożarowie – Miłosierdzia Bożego, największy i najbardziej znany hotel w Ożarowie – Mazurkas. Pani Marta za prawidłowe odpowiedzi rozdawała, ufundowane przez Urząd Gminy, nagrody.

„Daj to głośniej”

Zapowiadając zespół „Daj to głośniej” Zygmunt Chajzer zauważył, że w 2019 roku piosenką „Mama ostrzegała” grupa wdarła się na listy przebojów. Utwór na YouTube uzyskał ponad 200 mln wyświetleń. Prowadzący w szczególny sposób zapowiedział wokalistkę zespołu – Emilię – jako niezwykłą i charyzmatyczną. Po chwili Emilia potwierdziła swoje możliwości wraz z towarzyszącym jej na scenie zespołem.

Kasia Wilk w nowej odsłonie i MEZO

Kasia Wilk, interesująca wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, której kariera rozbłysła 20 lat temu, zaprosiła na scenę pana z publiczności, który odważnie zaśpiewał z artystką w duecie. W dalszej części koncertu do gwiazdy dołączył znany raper Jacek MEZO Mejer, który już od dwóch dekad na swoje występy ściąga tłumy fanów. MEZO jest absolwentem Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz podyplomowych studiów z psychologii pozytywnej na SWPS. Wydał 10 ogólnopolskich albumów. W pierwszej dekadzie XXI w. Mezo i Kasia Wilk mieli kilka wspólnych dokonań artystycznych, które zaowocowały m.in. piosenkami „Ważne” i „Sacrum”.

Fenomen „Lady Pank”

Kiedy zapadły ciemności na scenie pojawił się zespół „Lady Pank” w składzie: Jan Borysewicz – założyciel zespołu (1981), gitara solowa, śpiew; Janusz Panasewicz – śpiew (1982); Krzysztof Kieliszkiewicz – gitara basowa; Kuba Jabłoński – perkusja; Michał Sitarski – sideman, gitara.

Tłumnie przybyła publiczność zareagowała bardzo spontanicznie i emocjonalnie, a było wśród niej dużo młodzieży, osoby w średnim wieku oraz fanki i fani, którzy bywali na koncertach „polskich Rolling Stonsów” w latach osiemdziesiątych XX wieku. Zespół występuje już 42 lata. Zabrzmiały wszystkie jego największe przeboje, m.in.: „Wciąż bardziej obcy”, „Zamki na piasku”, „Fabryka małp”, „Tacy sami”, „Mniej niż zero”, „Zostawcie Titanica”, „Zawsze tam, gdzie ty”, „Mała wojna” i inne. Większa część publiczności śpiewała razem z nimi. Okazało się, że teksty znają nawet kilkunastoletni słuchacze. Atmosfera przypominała tę z koncertów rokowych sprzed kilkudziesięciu lat, słychać było piski, krzyki, owacje, czasem pojawiało się morze światełek ze smartfonów (kiedyś były to płomyki z zapalniczek). Po artystach widać było, że wiele to dla nich znaczy. Publiczność jest niezwykłym paliwem napędowym. Koncert uświetniały efekty świetlne – kilkumetrowe zimne ognie i kule ognia przed sceną oraz mieniące się, kolorowe chmury konfetti nad publicznością.

1100 autografów Nikodema

Moją uwagę zwrócił krążący w okolicy sceny i zaplecza młody człowiek. Był to kolekcjoner autografów. Nikodem zbiera autografy od sześciu lat. Ma ich już 1100. Pierwszy autograf zagranicznej gwiazdy zdobył w czasie XV Dni Ożarowa Maz. w 2017 r. – od Thomasa Andersa z zespołu Modern Talking. Spotkał także m.in. Stinga, zespół Scorpions, Bonny M. Najczęściej „poluje” na koncertach w Warszawie i okolicach. – Mam 16 lat, chodzę do II klasy LXVII LO im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego na Hożej. Staram się to wszystko pogodzić, ale czasami jest ciężko, ponieważ czasem jest nadmiar pracy i jednocześnie pasja… Ale, jak mawiał Kazimierz Górski: „Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”. Dzisiaj próbuję spotkać Lady Pank, ale to jest nie lada wyzwanie [wprost z samochodu członkowie zespołu wbiegali na zaplecze sceny, ochrona dbała o uniemożliwienie komukolwiek bezpośredniego kontaktu z nimi – przyp.red.], chociaż… jak się bardzo chce, to wszystko jest możliwe – powiedział Nikodem, ciesząc się zdobytym już autografem i zdjęciami z Kasią Wilk i MEZO.

Gromee

Energetyczny finał obchodów gminnych dożynek w Płochocinie zapewnił Gromee (właśc. Andrzej Gromala – polski producent muzyczny, remikser, autor tekstów, DJ, tworzący głównie muzykę klubową. pop, dance, electro house, alternative dance), który pojawił się na scenie wraz z zespołem i porwał najwytrwalszą publikę do tańca nie tylko samą muzą – były efekty świetlne, była Marta Gałuszewska, którą zapowiedział przy jednym z pierwszych utworów, a przede wszystkim – oryginalne, dynamiczne brzmienie i moc. Dużo mocy! Tłum niezmordowanych (było już baaardzo późno) mieszkańców i licznie przybyłych specjalnie na ten występ spoza gminy – żywiołowo, entuzjastycznie, z rękami w górze ulegał ekspresyjnym miksom, hipnotyzującym na tle czarnego nieba laserom i zaraźliwej energii płynącej ze sceny… prawie do północy. Kto był – ten wie. Kto nie był – niech żałuje! 🙂

Wszystkie atrakcje tegorocznych Dożynek Gminnych zapewnili mieszkańcom: Zarząd i Rada Gminy Ożarów Mazowiecki z burmistrzem Pawłem Kanclerzem oraz główny organizator – Dom Kultury „Uśmiech”.

Na TAKIE dożynki z TAKIMI koncertami naprawdę warto było się wybrać, nawet nie będąc mieszkańcem gminy. Polecam! Kolejne – już za rok!


 Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 7/2023, 21 września 2023