Porady prawne

Potencjalny ojciec płaci na dziecko

Właśnie rozstałam się ze swoim partnerem. Okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę w związku z tym liczyć na jakieś finansowe wsparcie ze strony ojca dziecka? Czy mam prawo domagać się, żeby pomagał mi w czasie ciąży?

Tak. Jeśli potrafi Pani uprawdopodobnić, że mężczyzna nie będący Pani mężem jest ojcem dziecka, którego się spodziewacie, może Pani domagać się, by mężczyzna ten wyłożył pieniądze niezbędne do utrzymania matki przez 3 miesiące w okresie porodu. Dodatkowo przysługuje Pani prawo dochodzenia sumy potrzebnej do utrzymania dziecka przez pierwsze 3 miesiące po urodzeniu. Ważne jest słowo „uprawdopodobnić”. Oznacza ono, że nie musi Pani tego ojcostwa udowadniać co byłoby niezmiernie trudne w czasie ciąży. Wystarczy dostarczyć sądowi dowody mniejszego formatu, np. zeznania świadków potwierdzających, że tuż przed ciążą byliście parą. Powinny wystarczyć też zdjęcia i filmy albo nawet wpisy w mediach społecznościowych, z których powinno wynikać, że żyliście ze sobą.

Warto przy tym pamiętać, że po urodzeniu dziecka należy formalnie ustalić ojcostwo tego mężczyzny. Po porodzie bowiem sąd nie oprze się już na uprawdopodobnianiu – będzie potrzebował dowodów na to, że wskazany przez Panią mężczyzna jest ojcem dziecka. Wynika to z reguły zapisanej w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, zgodnie z którą matka jak i dziecko mają prawo dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko wtedy jeśli równocześnie dochodzą tego ojcostwa.

MS 5/2023, 29 czerwca 2023