LESZNOPOWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Polskie dzieci z Litwy gościły w Julinku

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, Gościniec Julinek należący do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesznie powrócił do pięknej tradycji przyjmowania polskich dzieci z Litwy na letnie wakacje. W dniach 17–26 lipca br. 94 dzieci z polskich rodzin zamieszkałych w rejonach wileńskim i solecznickim korzystało z bazy noclegowej Julinka.

Dla naszych młodych rodaków zorganizowano ciekawy program pobytu obfitujący w atrakcje pobliskiej Warszawy – zwiedzanie zabytków, miejsc kultury i rekreacji, a także zajęcia terenowe w Puszczy Kampinoskiej, m.in. wycieczki krajoznawcze i naukę jazdy konnej.

Fot. P. Chmielewski

Pobyt dzieci w Julinku był możliwy dzięki dobrej współpracy samorządów z naszego rejonu Mazowsza. Wśród sponsorów znaleźli się: Powiat Warszawski Zachodni, Powiat Pruszkowski oraz gminy: Błonie, Izabelin, Kampinos, Leszno, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice, Teresin i Sochaczew we współpracy z Uczniowskim Ludowym Klubem Sportowym „Ryś” z Kampinosu. Bogaty w liczne atrakcje program pobytu oraz piękna letnia pogoda sprawiły, że dzieci były bardzo zadowolone z wakacji w Polsce. Podczas wycieczek do Warszawy i do zapraszających na wakacje gmin, mogły nie tylko miło spędzić czas, ale również pouczyć się języka polskiego i poznać historię Polski oraz naszych „małych Ojczyzn”. Pobyt w Julinku był dla nich nagrodą za pielęgnowanie polskości oraz doskonałą okazją do lepszego poznania kultury i historii Ojczyzny. Dziękujemy Wszystkim, którzy wsparli tą wspaniałą inicjatywę.

Starostwo PWZ

MS 6/2023, 24 sierpnia 2023