LESZNOPOWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Goście z Japonii odwiedzili SOSW w Lesznie!

Pod koniec lipca Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (SOSW) w Lesznie odwiedziła delegacja z Japonii. Na zaproszenie Senatu RP przybyli do Polski goście z Tsurugi. Delegacji przewodniczył dyrektor „Port of Humanity Tsuruga Museum” Akinori Nishikawa, a towarzyszyła mu grupa licealistów i ich opiekunowie.

Warto wiedzieć, że od kilku lat SOSW w Lesznie utrzymuje ożywione kontakty z muzeum w japońskim mieście Tsuruga. Ośrodek odwiedzają różne delegacje z Japonii i przybył tu nawet kilkukrotnie ambasador Japonii w Polsce – JE Miyajima Akio. Polskę i Japonię łączy wspólna historia i piękny przykład pomocy Japończyków dla blisko tysiąca polskich dzieci, które uratowano w czasach rewolucji październikowej z Syberii. Tsuruga jest właśnie tym miastem, do którego polskie dzieci, uratowane przez Japoński Czerwony Krzyż, trafiły 100 lat temu. Również dziś Tsuruga odgrywa istotną rolę w stosunkach między Polską i Japonią.

Podczas spotkania Dyrektor Ośrodka Krzysztof Radkowski zapoznał gości z historią placówki, a emerytowany dyrektor Zdzisław Wachnik opowiedział o swoich spotkaniach z pułkownikiem Jerzym Strzałkowskim – patronem szkoły. Członek Zarządu PWZ – Romuald Reszka, reprezentujący Starostę Warszawskiego Zachodniego, podziękował gościom za przybycie i zaprosił do dalszej współpracy.

W uznaniu zasług za dotychczasowe zaangażowanie w działalność SOSW (objęcie patronatem Dnia Kultury Japońskiej i Święta Patrona), dyrektor Akinori Nishikawa otrzymał statuetkę przedstawiającą popiersie płk. Jerzego Strzałkowskiego przyznaną przez specjalnie powołaną Kapitułę. Podczas pobytu w Lesznie gościom z Japonii towarzyszyli pracownicy SOSW oraz prof. Stanisław Filipek. Tego dnia delegacja odwiedziła również Muzeum Św. Maksymiliana Kolbe w Niepokalanowie i złożyła kwiaty przed „Krzyżem Jerzyków” na polanie w Pociesze.

Na zdjęciu: Romuald Reszka – członek Zarządu PWZ wśród gości z Japonii i przedstawicieli SOSW

Starostwo PWZ

MS 6/2023, 24 sierpnia 2023