AktualnościDla mieszkańcówNASZE STRONYWydarzenia

Podsumowanie wyborcze w naszym regionie

W Warszawie do uzyskania było 20 mandatów do Sejmu i Senatu. Z kolei w okręgu podwarszawskim do rozdania było łącznie 12 mandatów. Najwięcej głosów w tzw. „obwarzanku warszawskim” uzyskała Koalicja Obywatelska – 35,23%, zaś PiS – 31,74%.

NASZ REGION WYBRAŁ DO SEJMU…

Z Koalicji Obywatelskiej 9 mandatów uzyskali: były premier i lider ugrupowania Donald Tusk, Aleksandra Gajewska, Michał Szczerba, Katarzyna Lubnauer, Urszula Zielińska, obecna stołeczna radna Dorota Łoboda, Klaudia Jachira, Katarzyna Piekarska i Andrzej Domański.

Prawo i Sprawiedliwość jako drugie pod względem liczby posłów wprowadziło Ministra Kultury Piotra Glińskiego, wicemarszałek Małgorzatę Gosiewską, wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę i Marka Jakubiaka.

Z Trzeciej Drogi mandat uzyskali: Michał Kobosko, Władysław Bartoszewski i Ryszard Petru.

Z Nowej Lewicy wejdzie Adrian Zandberg, Dorota Olko i Anna Maria Żukowska.

Ostatni mandat przypadł liderowi Konfederacji, Sławomirowi Mentzenowi.

W okręgu podwarszawskim nr 20 (czyli również obejmującego kilka miejscowości z naszego obszaru) najwięcej głosów również uzyskała Koalicja Obywatelska – 35,23%, a PiS – 31,74%.

Mandaty uzyskali: Kinga Gajewska, Jan Grabiec i Maciej Lasek (KO). Mandat otrzymał też z KO Piotr Kandyba (obecny radny sejmiku Mazowsza). Z Prawa i Sprawiedliwości w ławach sejmowych zasiądą: obecny minister obrony Mariusz Błaszczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Anita Czerwińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Piotr Uściński i Dominika Chorosińska. Z Trzeciej drogi wejdą Paweł Zalewski i Bożena Żelazowska. Z Lewicy – Joanna Wicha, a z Konfederacji – Karina Bosak.

DLA KOGO SENAT

W okręgu wyborczym numer 45, który tworzą dzielnice: Bemowo, Ochota, Ursus, Włochy oraz Wola do Senatu dostała się kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat. W okręgu wyborczym numer 41, obejmującym powiaty: grodziski, otwocki, piaseczyński i pruszkowski, mandat zdobył Michał Kamiński z Trzeciej Drogi.

WYSOKA FREKWENCJA W MICHAŁOWICACH

W naszym regionie nie było niespodzianek, jeśli chodzi o porównanie frekwencji wyborów do Sejmu i Senatu RP z wynikami ogólnopolskimi. Dla przypomnienia, frekwencja w całym kraju była rekordowa od 1989 roku – wyniosła 74,38%. Najwięcej wyborców poszło do urn w gminie Michałowice – 88,77%. Ogromne kolejki przed lokalami wyborczymi z naszego terenu pokazywane były także w ogólnopolskich mediach – tak jak kolejka do trzech komisji w Szkole Podstawowej Nr 2 na Gołąbkach w dzielnicy Ursus, gdzie chcący zagłosować stali do późnych godzin wieczornych.

Opracowała Agnieszka Gorzkowska 

Źródło danych: wybory.gov.pl

MS 08/2023, 26 października 2023

Wykresy opracowała Agnieszka Gorzkowska