Porady prawne

Podatek od strychu

Odziedziczyłam po rodzicach dom ze sporym strychem. Będę musiała od niego zapłacić podatek od nieruchomości. Jaką stawkę zapłacę za ten strych ze skosami?

Co do zasady podatek od nieruchomości płaci się od powierzchni użytkowej budynku. Z grubsza rzecz ujmując to jego powierzchnia, ale nie uwzględnia się w niej klatek schodowych oraz szybów dźwigowych.

Przepisy regulujące kwestie podatku od nieruchomości jasno stanowią, że za pełnowymiarową powierzchnię użytkową uznaje się tylko te pomieszczenia, których wysokość wynosi 2,20 metrów albo więcej. Jeśli pomieszczenie ma wysokość od 1,40 metra do 2,20 metra to zalicza się je do powierzchni użytkowej w 50%. Natomiast pomieszczenia o wysokości poniżej 1,40 metra w ogóle się pomija. A to w praktyce oznacza, że nie płaci się od nich podatku od nieruchomości. Warto przy tym pamiętać, że te wysokości mierzy się pomiędzy podłożem a najniższymi trwałymi elementami konstrukcyjnego stropu.

Zazwyczaj właściciele albo użytkownicy budynków dane o powierzchni użytkowej biorą z dokumentów uzyskanych od administracji budowlanej – na ogół to pozwolenie na użytkowanie. Zdarzają tam się jednak poważne nieścisłości i radzimy samodzielnie dokonać pomiarów przed podaniem danych w deklaracji dotyczącej podatku od nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że pomiary te mogą zostać sprawdzone przez urząd.

MS 09/2021, 10 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *