Porady prawne

Emeryt rozlicza swoje podatki

Niedawno przeszłam na emeryturę. Jest ona moim jedynym źródłem utrzymania. Pierwszy raz dostałam z ZUS PIT-11A. I nie bardzo wiem co dalej. Tym bardziej, że chciałabym wesprzeć lokalną fundację zajmującą się opieką nad zwierzętami. Co mam zrobić?

Emeryci, którzy dostali z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PIT-11A mają do wyboru dwie drogi postępowania. Mogą do 2 maja 2022 r., kiedy to mija termin na ostateczne złożenie rocznego zeznania podatkowego od osób opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), nie robić nic. Obowiązuje wtedy reguła, że urząd skarbowy automatycznie zaakceptuje zeznanie podatkowe wygenerowane przez internetowy system Twój e-PIT. Takie rozwiązanie – poza tym, że oszczędza czas i wysiłek zainteresowanego – ma jeszcze jedną zaletę. Automatycznie zaakceptowane albo złożone elektronicznie zeznania podatkowe korzystają z szybkiej ścieżki zwrotu nadpłaty podatkowej. W przypadku zeznań papierowych na zwrot gotówki można czekać nawet 3 miesiące. Nadpłaty wynikające z elektronicznie przekazanych zeznań są zwracane maksymalnie w ciągu 45 dni. Oczywiście zakładamy, że urząd skarbowy zna konto bankowe osoby ubiegającej się zwrot nadpłaty. Jeśli go nie zna należy samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe i wpisać do niego numer rachunku, albo wypełnić formularz ZAP-3 i tam poinformować fiskusa o posiadanym przez nas koncie.

Co do przekazania 1% darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego (zakładamy, że fundacja, którą chce wesprzeć nasza czytelniczka należy do tej kategorii), to również emeryt może to zrobić na dwa sposoby. Albo samodzielnie wypełni roczne zeznanie podatkowe i wskaże w nim beneficjenta wpłaty, albo nie wypełniając zeznania podatkowego (zostawiając takie jakie jest w usłudze Twój e-PIT) dodatkowo wypełni PIT-OP i w nim wskaże, jaką organizację pożytku publicznego chce wesprzeć swoimi pieniędzmi. Trochę inaczej wygląda sytuacja tych osób, które w zeszłym roku wsparły jakąś organizację i w tym roku zależy im, by dostała ona pieniądze. Jeśli podatnicy tacy otrzymali PIT-11A z ZUS, to też nic nie muszą robić. Aplikacja Twój e- PIT sama przekaże pieniądze komu trzeba przy założeniu, że emeryt nie zrobi nic i poczeka do 2 maja 2022 r. Warto pamiętać, że korzystanie z możliwości aplikacji Twój e-PIT dotyczy tylko tych dochodów, które zostały do tego systemu zgłoszone. Jeśli więc emeryt prowadzi np. dodatkowo własną działalność gospodarczą, musi sam wypełnić swoje roczne zeznanie podatkowe uwzględniając w nim dochody z emerytury i te, które pochodzą z prowadzenia własnej firmy.

MS 3/2022, 3 marca 2022