BRWINÓWOświata

Nowy rok szkolny rozpoczęty

Gmina Brwinów nie szczędzi wydatków na oświatę, co w tym roku widać najlepiej na przykładzie Żółwina – od 1 września najmłodsze dzieci uczęszczają do nowego przedszkola, a uczniowie szkoły podstawowej rozpoczęły naukę w nowym skrzydle budynku.

Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Żółwinie wpisuje się w ciąg inwestycji oświatowych, które są realizowane w Brwinowie „na zakładkę”. Dwa lata temu oddano do użytku przedszkole w Otrębusach, rok temu – w Żółwinie, w tym roku zakończyła się rozbudowa szkoły w Żółwinie, a w przyszłym roku ma zakończyć się rozpoczęte już projektowanie szkoły w Parzniewie.

Budowa nowego skrzydła szkoły w Żółwinie trwała od marca 2020 r. do sierpnia 2021 r. i kosztowała 6,2 mln zł. Dobudowany segment ma ponad 950 m2 powierzchni użytkowej. Jest to obecnie najwyższa, 3-kondygnacyjna część zabudowań szkolnych. Chociaż forma i kolorystyka elewacji dopasowują się do starszego budynku i harmonijnie się z nim łączą, jednak architekci wprowadzili też elementy podkreślające nowoczesny charakter budynku: aluminiowe okna i drzwi, szklane zadaszenia nad wejściem, okrągłe świetliki na korytarzu najwyższego piętra czy lekką, nowoczesną konstrukcję wiaty rowerowej. Ekologiczne rozwiązania dotyczące ogrzewania i wentylacji szkoły są już obecnie standardem: zastosowane zostało ogrzewanie pompą ciepła oraz rekuperacja.

Otwarcie nowego skrzydła szkoły zostało połączone z rozpoczęciem roku szkolnego dla dzieci z klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej w starej części szkoły. Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Marta Szwemin podkreślała, że jest to ważny dzień w życiu pierwszoklasistów, a zarazem kamień milowy w historii szkoły. Przed przejściem do nowej części była też okazja do podziękowania osobom zaangażowanym w realizację inwestycji. Do jej sprawnego przeprowadzenia przyczynili się architekci Joanna i Marcin Bujnowscy, wykonawca spółka Izolbud wraz z prezesem Justynem Kwietniakiem, inspektorzy nadzoru, pracownicy Urzędu Gminy Brwinów, w tym szczególnie burmistrz Arkadiusz Kosiński i jego zastępcy Sławomir Walendowski i Jerzy Wysocki oraz zespół Referatu Inwestycji i Remontów – kierownik Urszula Wróbel i inspektor Aneta Rowińska.

Swoje funkcjonowanie – jako przedszkole dla 150 dzieci – rozpoczął również ukończony w 2020 r. budynek przy ul. Nadarzyńskiej. Do czasu zakończenia rozbudowy szkoły uczęszczały tam dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Łącznie w czterech gminnych szkołach podstawowych nowy rok szkolny rozpoczęło 2412 uczniów.

UG Brwinów


MS 15/2021, 9 września 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *