POWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Nowe karetki dla Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego!

Pod koniec września przekazano do Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego PWZ dwie nowe karetki marki Renault Master z nowoczesnym wyposażeniem medycznym. Samochody trafiły do punktów wyczekiwania w Łomiankach i Ożarowie Mazowieckim.

Powiatowa Stacja Ratownictwa Medycznego z siedzibą w Błoniu obsługuje obecnie trzy powiaty: warszawski zachodni, grodziski i żyrardowski. – Ogółem mamy 11 ambulansów na trzy powiaty, są to nowe samochody, najstarszy ma niespełna 3 lata – mówi Piotr Kosyl, dyrektor PSRM. – Dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego zakontraktowaliśmy 5 karetek. Stacjonują one w punktach wyczekiwania w: Ożarowie Mazowieckim, Starych Babicach, Błoniu i Łomiankach.

Karetki Renault Master, które przekazano stacji, wyposażone są w najnowszy sprzęt medyczny. Ich załogi dysponują m.in.: nowoczesnym defibrylatorem, który umożliwia teletransmisję zapisów EKG, respiratorem wyposażonym w maskę typu CPAP pozwalającą na nieinwazyjną wentylację pacjentów i urządzeniem do kompresji klatki piersiowej – zastępującym pracę ratownika przy resuscytacji. Całości dopełniają: pompa infuzyjna i ssak. Unowocześniono także sprzęt do transportu pacjentów. Zainteresowało nas m.in. krzesełko transportowe wyposażone w płozy ze specjalnymi gąsienicami. Ułatwia ono poruszanie się z pacjentem po schodach, wówczas jedna osoba może sprawdzać parametry życiowe chorego i go asekurować, a druga zajmuje się jego transportem. Karetki zostały wyposażone w dodatkowe wyjście awaryjne dla ratowników (w dachu pojazdu). Zwraca też uwagę nowa kolorystyka pojazdów, z przewagą koloru żółtego. Takie oznakowanie spełnia najnowsze normy europejskie i z czasem wszystkie karetki w Polsce będą już miały taką kolorystykę.

Całkowity koszt karetki z nowoczesnym wyposażeniem wynosi ponad 680 tys. zł. Dyrektor Kosyl zapewnił nas, że przekazanie nowego sprzętu nie jest w żaden sposób powiązane z nadchodzącymi wyborami.

– Nowe karetki zakupiliśmy ze środków własnych stacji, a działania te planowaliśmy już w ubiegłym roku. Wynikają one z potrzeby unowocześniania taboru stacji, która pracuje przez całą dobę na naszym terenie. Żywotność karetki wynosi ok. 5 lat, średnio przejeżdżają one w ciągu roku ok. 70 tys. km – powiedział dyrektor.

W uroczystości przekazania nowych karetek uczestniczyli: ks. Prałat Tadeusz Jaworski – kapelan ratowników medycznych, który poświęcił pojazdy, przedstawiciele Zarządu Powiatu, radni powiatowi, pracownicy stacji i służby medycznej. Wśród zebranych była radna powiatowa dr Stanisława Milej-Misztal, która z zadowoleniem powitała nowy sprzęt medyczny.

– Tak nowoczesne karetki pogotowia ułatwiają pracę personelu medycznego, poprawiają też bezpieczeństwo zarówno osób poszkodowanych w wypadkach, jak i ratowników medycznych. Wszystkim nam zależy na poprawie poziomu usług medycznych i nowy sprzęt będzie w tym bardzo pomocny. Życzę ratownikom medycznym i lekarzom zawsze udanych akcji i bezpiecznych powrotów do domów – powiedziała dr Milej-Misztal.

PWZ

MS 08/2023, 26 października 2023