POWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Młodzież z Błonia na wymianie we Włoszech

Dzięki długoletniej współpracy Powiatu Warszawskiego Zachodniego z włoską gminą Castelnuovo Parano Zespół Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu zawarł porozumienie o współpracy partnerskiej ze szkołą IIS San Benedetto w Cassino dotyczące wymiany młodzieży szkół obu krajów.

Współpraca między szkołami zapoczątkowana została w roku 2023, kiedy to w grudniu uczniowie szkoły włoskiej z Cassino po raz pierwszy odwiedzili Powiat Warszawski Zachodni.

W minionym tygodniu odbyła się rewizyta polskich uczniów w Cassino. Świadomość łączącej nas historii – bitwy pod Monte Cassino, której 80 rocznicę obchodzimy w tym roku, przyczyniła się do pogłębienia wzajemnych relacji. Podczas pobytu we Włoszech uczniowie zwiedzili m.in. Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino wraz z klasztorem oraz miejscowości takie jak: Rzym, San Donato Val di Comino, Sperlonga czy Gaeta. Wspólna historia niewątpliwie stała się łącznikiem przyjaźni. Wymiana młodzieży umożliwiła także poznanie życia codziennego partnerskiego kraju oraz wzajemną wymianę doświadczeń związanych z kształceniem w obu szkołach. Pobyt okazał się również doskonałą okazją do poznania specyfiki obu kultur i tradycji.

MS 3/2024, 28 marca 2024