BŁONIE

„Miej serce i patrzaj w serce”

11 edycja Czytania Narodowego jest już za nami. W ubiegłą sobotę o godzinie 11:00 przed Muzeum Ziemi Błońskiej zebrali się wszyscy, którym literatura piękna nie jest obojętna. Każdego roku słuchacze przybywają w coraz większym gronie, co tylko utwierdza w przekonaniu, że jest to wyjątkowa i potrzebna inicjatywa.

Rok 2022 na nowo odkrył dzieło wieszcza narodowego Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”. Hasłem przewodnim Czytania Narodowego w Błoniu było: „Miej serce i patrzaj serce”, które jest cytatem z ballady „Romantyczność”. Pani Justyna Sieńczyłło, wspaniała aktorka, współzałożycielka teatru „Kamienica” w Warszawie jest osobą, która idealnie pokazała przesłanie tego wydarzenia wkładając w błońskie czytanie całe serce, ogrom zaangażowania, serdeczności i uśmiechu. Bardzo dziękujemy.

„Pierwiosnek” to utwór, który zwiastuje wiosnę nowej poezji, jako pierwszy wiersz w „Balladach i romansach” rozpoczął nasze wydarzenie wprowadzając zebranych w klimat dzieł Adama Mickiewicza.

Na widownię czekała nie lada niespodzianka ze strony Zespołu Szkół nr 1 w Błoniu, gdyż niewątpliwie nikt nie spodziewał się Adama Mickiewicza w wersji hip-hopowej. „Romantyczność” w takim wydaniu z pewnością na długo pozostanie w pamięci widowni.

Każdy z czytających włożył całe serce w to, aby to wydarzenie było wyjątkowe. Teksty „Ballad i romansów” czytane były z pasją i zaangażowaniem, co pokazuje, że mimo upływu lat nadal potrafią wzbudzać emocje, wzruszać i rozśmieszać.

Dziękujemy występującym za oddanie tych wrażeń, ożywienie postaci mic­kiewiczowskich – to wydarzenie było wyjątkowe dzięki Waszemu zaangażowaniu i sercu.

Jednakże nie mogłoby się odbyć bez organizatorów:

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. św. Maksymiliana Marii Kolbego
  • Zespół Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu
  • Muzeum Ziemi Błońskiej
  • Centrum Kultury w Błoniu
  • I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Błoniu
  • Teatr Rodzica przy Szkole Podstawowej w Bieniewicach.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok! BP UM
fot. Marek Frejnik

MS 16/2022, 22 września 2022