FOTORELACJEPOWIAT PRUSZKOWSKI

Kreatywny Dzień Dziecka

Pięknie było 31 maja 2022 roku w Parzniewie przy ul. Radości 2. Kolorowy budynek Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Przylądek” tonął w słońcu, a wokół szkoły w wielu miejscach dzieci rzucały piłką do kosza, strzelały gole do małych bramek, bawiły się na trampolinie, wdrapywały się, a później zjeżdżały w dół na ogromnej dmuchanej zjeżdżalni, pokonywały tor przeszkód, łapały kolorowe mydlane bańki. Był to jeden wielki plac zabaw.

To wszystko i wiele więcej działo się z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, który w Polsce od 1955 roku obchodzimy 1 czerwca.

Jak powiedziała Joanna Wodarska-Likowska, dyrektor szkoły „Przylądek”: – Na całym świecie świętowany jest Dzień Dziecka. Cały Przylądek jest dzisiaj nastawiony na robienie przyjemności naszym Dzieciakom. Aktywności, które proponujemy są dostosowane do naszych potrzeb, do tego, żeby wszystkie dzieciaki z autyzmem miały naprawdę wielką radość, żeby mogły doświadczać prawdziwej, dziecięcej beztroski. Drżałam przed dzisiejszym dniem, co będzie z bardzo kapryśną w ostatnich dniach pogodą, ale od rana pięknie świeci słońce, jest ciepło, pogoda wymarzona. Trafiliśmy w okno pogodowe. (…) Zorganizowaliśmy strefę relaksu. To jest bardzo miłe miejsce dla naszych podopiecznych. Z relaksowaniem jest trudno, a dzisiaj mają przyjemności bycia w bańkach, w różnych stymulacjach sensorycznych, są dotykane, masowane, doświadczają najróżniejszych aktywności, które są dla nich przyjemne. Przylądek zaczyna już słynąć z różnych wyrobów ceramicznych, stolarskich i dzisiaj odbywają się warsztaty – ceramiczny, w którym powstają piękne, serduszkowe broszki, talerzyki, warsztat robienia szybkich świnek oraz warsztat sitodruku. Dzieci z pomocą instruktorów drukują zaprojektowane przez siebie wzory na koszulkach, na torbach i na innych materiałach.

Pan Artur, od niedawna pracujący w Przylądku, uczył dzieci wykonywania odbitek metodą sitodruku z wcześniej wykonanych przez nich na papierze rysunków – projektów na koszulki. Dzieci smarowały siatkę specjalną farbą i za pomocą urządzenia, zwanego karuzelą, odbijały swoje rysunki na koszulkach, które otrzymywały na pamiątkę. Miały z tego ogromną radość.

OSP Nadarzyn najlepsza na świecie

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna przyjechali wozem bojowym i przez kilka godzin prezentowali uczniom i wychowawcom sprzęt strażacki i opowiadali o swojej codziennej, tak potrzebnej, pracy. Niektórzy uczniowie byli bardzo zainteresowani zawodem strażaka. Starosta Rymuza, witając się ze strażakami wspomniał też o Orkiestrze OSP Nadarzyn Mirosława Chilmanowicza, która jeździ po całym świecie, wygrywa międzynarodowe turnieje, a jest to inicjatywa oddolna, samorządowa. – Nadarzyńska Straż jest niezawodna i też najlepsza na świecie – dodał Starosta.

Wielka pomoc ze strony wolontariuszy

Bardzo zaangażowani w pracę z dziećmi byli uczniowie szkoły sportowej. Tego dnia do placówki przybyli uczniowie z dwóch drugich klas Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych przy ul. Gomulińskiego w Pruszkowie. Młodzież z tej szkoły niejednokrotnie wspierała Przylądek w różnych akcjach i tego dnia również nie zawiodła. Uczniowie zorganizowali zabawy sportowe dla dzieci z autyzmem. Pomagali też w zajęciach w pracowni sitodruku i ceramicznej. Widać było, że także czerpią wiele radości ze wspólnej zabawy. Był to wzorcowy przykład integracji, ale nie pierwszy. Jak wspominała Wiktoria uczennica II klasy, dzieci z Przylądka były wcześniej w liceum na imprezie mikołajkowej. Z kolei Oliwka opowiedziała, że miała styczność z dzieckiem ze zdiagnozowanym autyzmem. Dodała, że każde takie dziecko jest bardzo inteligentne, każde posiada jakieś konkretne zainteresowania. Tak jak większość ludzi.

Specjalni goście na dmuchanej zjeżdżalni!

Tego dnia szkołę odwiedzili m.in. Starosta Powiatu Pruszkowskiego Krzysztof Rymuza, zastępca burmistrza Piastowa Maria Makowska, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego, przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego Artur Świercz oraz dyrektor Joanna Wodarska poddali się atmosferze zabawy i odważyli się na, entuzjastycznie oklaskiwany, szalony zjazd z dmuchanej zjeżdżalni. Goście (duchem nadal młodzi) zostali obdarowani drobnymi prezentami (wielokolorowymi długopisami oraz małymi modelami samochodów), które okazały się wspomnieniem ich dzieciństwa.

Starosta Rymuza zdradził nam, że nie po raz pierwszy gości w progach szkoły, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Przylądek”. – To fantastyczne miejsce, wspaniali ludzie, cudowna atmosfera. Dziś dzień szczególny – Dzień Dziecka, wspaniale obchodzony w tym miejscu. Każde dziecko zasługuje na tak wspaniały dzień, tak wspaniałe obchody, życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia i wszelkiej pomyślności dzieciom w dniu ich święta, bo dzieci są naszą najważniejszą nadzieją. Podchodzę do działania tej szkoły tak, jak do naszych szkół (prowadzonych przez Powiat – przyp. red.), ponieważ ta szkoła, pomimo tego, że jest firmą prywatną, realizuje zadania powiatu i część młodzieży, objętej naszą opieką korzysta z możliwości edukacyjnych w tej szkole. Na pewno więc zasługują na wsparcie i na uwagę w co najmniej takim zakresie, w jakim pomagamy wszystkim.

Dla wszystkich przygotowane były pyszne lody i równie smaczne kiełbaski z grilla.

Każda wizyta i kontakt z osobami, które stworzyły Stowarzyszenie „Przylądek”, a także z ludźmi, którzy tu pracują i ich podopiecznymi to ogromne przeżycie. Chwała im i wszystkim, którzy pomagają finansowo i w każdy inny sposób. Jest ich sporo, ale i potrzeby są wielkie. Na pomoc czeka wiele dzieci i dorosłych ze spektrum autyzmu. W planie jest utworzenie „Domu na Zawsze”, ponieważ dzieci po skończeniu szkoły podstawowej muszą żyć dalej, a dla większości samodzielne funkcjonowanie jest niemożliwe.

Fundacja „Lepszy Start”, która wspiera dzieci z tej szkoły, rozpoczęła nową kampanię w serwisie charytatywnym siepomaga.pl, gdzie zbiera pieniądze na powstanie „Domu na zawsze”.  Wystarczy wejść na stronę: https://www.siepomaga.pl/przyladek-dom-na-zawsze i wpłacić dowolną kwotę.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 9/2022, 9 czerwca 2022