URSUS

Joanna Godlewska – zasłużona dla kultury polskiej

10 listopada 2023 r. Dyrektor Ośrodka Kultury „ARSUS” Bogusław Łopuszyński wręczył Joannie Godlewskiej – przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – odznakę honorową „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”, a przewodnicząca Klubu Literackiego „Metafora” Anna Rykowska przekazała dyplom uznania wystosowany z tej okazji przez władze Dzielnicy Ursus. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej O.K. „ARSUS”, tuż po zakończeniu premiery autorskiego przedstawienia teatralnego pt. „Gatunek Matka”.

Pani Joanna Godlewska, w czasie swojej prawie 20-letniej działalności artystycznej, wypracowała bogaty dorobek w dziedzinie literatury (zdobyła liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach literackich i wydała 7 pozycji książkowych) oraz w sferze działań teatralnych, na które składają się autorskie scenariusze, reżyseria i wystawianie poszczególnych spektakli na deskach scenicznych wielu ośrodków kultury, bibliotek czy festiwali teatralnych. Poprzez swoją działalność pani Joanna Godlewska z zaangażowaniem, długofalowo i systematycznie przyczyniała się do propagowania kultury wśród różnorodnych społeczności. Jest założycielką amatorskiego teatru „Scena Przyfabryczna”. Spektakl „Gatunek Matka” był 20 sceniczną premierą przygotowaną przez panią Joannę. W trakcie działalności tego teatru, Joanna Godlewska wyreżyserowała między innymi spektakle, które zostały zakwalifikowane do udziału w następujących festiwalach teatralnych:

  • Ogólnopolski Festiwal Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich „Decha” w Bielsku Podlaskim, w 2017, 2019 i 2022 r.;
  • Spotkania teatralne „Zwierciadła” w Warszawie, w 2018 r.;
  • Festiwal małych Form Teatralnych Effka w Piasecznie, w 2018 r. i 2021 r.;
  • Festiwal teatrów młodzieżowych w Miejskim Domu Kultury w Łomży, 2019 r.;
  • Zamkowe Spotkania Teatralne o Laur Złotego Gargulca w Szydłowcu, 2022 r.

Ponadto Joanna Godlewska jest członkinią ZAiKS, Klubu Literackiego „Metafora” działającego przy O.K. „Arsus” i chóru Cantate Deo oraz aktywną zawodowo nauczycielką.

Anna Rykowska

MS 09/2023, 23 listopada 2023