Dla mieszkańcówKulturaURSUS

Poezja w Bibliotece

„Wykaz słów wymyślonych. Poezja migana” to nowa odsłona wieczorów poetyckich.  Spotkania zostały wzbogacone o tłumaczenie na język migowy, co mamy nadzieję poszerzy grono ludzi wrażliwych, lubiących dzielić się swoim widzeniem świata czy po prostu lubiących poezję.

Już od września Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus, zaprasza na:

Tryptyk spotkań autorskich z uznanymi i nagradzanymi poetami

7 września, godz. 18:00

Bronka Nowicka – poetka, reżyserka teatralna i telewizyjna, scenarzystka. Laureatka Nagrody Literckiej Nike.

16 września, godz. 18:00

Julia Szychowiak – przedstawicielka młodego pokolenia, laureatka Festiwalu Poezji Silesius i Bursztynowego Pióra. Otrzymała wiele nominacji i nagród.

Po spotkaniu z autorką 5 osób spośród widowni będzie miało możliwość zgłosić próbki swoich wierszy do zaopiniowania przez poetkę.

28 września, godz. 18.00

Jacek Podsiadło – polski poeta, prozaik, felietonista. Laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Czesława Miłosza. Sześciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, dwukrotny laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Wszystkie spotkania autorskie odbędą się w Filii „Skorosze”, ul. Dzieci Warszawy 27a


Warsztaty migane dla dzieci

Cykl 5 warsztatów miganych dla dzieci w wieku od 9 do12 lat, które odbywać się będą w Filii „Skorosze”
w środy w godz. 17.30 – 19.00 (14.09; 21.09; 28.09; 5.10; 12.10).

Zapisy do 12 września pod adresem: promocja@bpursus.waw.pl.

Podczas zajęć będziemy łączyć zabawę z nauką i uczyć się rozumienia, interpretowania oraz wyrażania wierszy za pomocą mimiki i gestów. Do warsztatów zapraszamy dzieci głuche, niedosłyszące oraz słyszące, aby wspólnie mogły przeżyć integracyjną przygodę wokół poezji miganej. Bawiąc się językowo, literacko i teatralnie dzieci wspólnie opracują wiersz „Stefek Burczymucha” autorstwa Patronki Roku 2022 Marii Konopnickiej, który na zwieńczenie zajęć zaprezentują na scenie przed szeroką publicznością podczas Wieczoru Poezji Miganej w Domu Kultury „Miś”.

Warsztaty poprowadzą znakomici aktorzy i animatorzy – Adam Stoyanov i Marta Abramczyk.


Wieczór poezji miganej

13 października o godz. 18:00

Dom Kultury „Miś” przy ul. Zagłoby 17.

Poetycki wieczór będzie zwieńczeniem projektu, podczas którego Adam Stoyanow wystąpi ze swoim performansem poetyckim. Aktor jest osobą całkowicie głuchą, znaną z wyjątkowo rozwiniętego, artystycznego migania, a także z poezji miganej i migania obrazowego. Jest również laureatem wielu nagród, m.in. I miejsca oraz nagrody publiczności na Festiwalu Poezji Miganej w Krakowie.

Wszystkie jesienne wydarzenia odbędą się w pomieszczeniach dostępnych architektonicznie i będą tłumaczone na język migowy.

Wstęp bezpłatny.

Partnerami Biblioteki przy realizacji projektu są: Fundacja Akademia Młodych Głuchych, Fundacja Kulawa Warszawa, Dom Kultury „Miś”.

Projekt jest dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


Więcej informacji na www.bpursus.waw.pl.