URSUSZdrowie

Jak zadbać o słuch w czasie pandemii?

Rozmowa z panią Agnieszką Kołaczek – protetykiem słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu w Ursusie

  • Jak zadbać o słuch w czasie pandemii?

– Naszymi pacjentami są głównie osoby starsze, a więc znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem COVID-19. Na szczęście nowoczesna technologia pozwala nam na zdalną diagnostykę słuchu i zdalne dopasowanie aparatów słuchowych.


  • Co to oznacza w praktyce?

– Oznacza to, że można zbadać słuch i dopasować aparaty słuchowe nie wychodząc z domu. Konsultacja odbywa się poprzez wideo przy użyciu telefonu komórkowego. W trakcie takiej zdalnej wizyty korzystamy nie tylko z połączenia telefonicznego, ale i również internetowego oraz bezprzewodowej łączności bluetooth. Brzmi skomplikowanie, ale w rzeczywistości wystarczy odebrać telefon od protetyka słuchu. Właściwie nic nie trzeba robić. Całym procesem badania i programowania aparatów steruje protetyk słuchu.


  • Jak przebiega zdalna wizyta?

– Podczas zdalnej konsultacji możemy sprawdzić stan ucha, ustalić poziom słyszenia i zaprogramować aparaty słuchowe. Przy pomocy wideoskopu, czyli małej kamery możemy zaobserwować, jak wygląda od środka ucho i przewód słuchowy. W ten sposób sprawdzamy czy przewód słuchowy nie jest zablokowany woskowiną, czy ucho nie wymaga leczenia. Badanie słuchu przeprowadzamy poprzez aparaty słuchowe. Są one połączone z telefonem komórkowym za pomocą bluetooth. W trakcie badania pełnią funkcję słuchawek, przez które dostarczane są dźwięki do ucha osoby badanej. Do badania słuchu i programowania aparatów słuchowych wykorzystujemy specjalną aplikację. Dzięki niej możemy dokładnie dostroić aparaty do wyniku badania słuchu. Wizyta w warunkach domowych możliwa jest dzięki zestawowi do zdalnego dopasowania, który wysyłany jest na adres domowy. Dzięki wizycie online możemy ustalić stopień niedosłuchu, a następnie przetestować aparaty słuchowe w swoim własnym otoczeniu.


  • Jakie jeszcze możliwości stwarza wykorzystanie bezprzewodowej technologii w aparatach słuchowych?

– Żyjemy w ciągłym pędzie, a nasi bliscy potrzebują kontaktu z nami. Niedosłuch w znacznym stopniu utrudnia ten kontakt. Rozwiązaniem okazała się technologia bluetooth. Dzięki bezprzewodowemu połączeniu pomiędzy aparatami słuchowymi a telefonami komórkowymi odbiór dźwięków z telefonu przez osobę niedosłyszącą jest znacznie lepszy. Poza tym aparaty słuchowe mogą być połączone z innymi urządzeniami, takimi jak laptop, tablet, TV, czy radio. To ogromny komfort, bo dźwięk dostarczany jest bezpośrednio z urządzenia do aparatów słuchowych bez żadnych zakłóceń. Analogicznie współczesna technologia umożliwia pozostawanie w stałym kontakcie z protetykiem słuchu bez konieczności wychodzenia z domu. To gwarantuje poczucie bezpieczeństwa.


MS 07/2021, 13 maja 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *