Porady prawne

Grzywna za brak szczepienia psa

Siostra, która wyjechała na dłużej za granicę zostawiła u mnie swojego psa. Wydaje mi się, że nie jest on zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Czy mam obowiązek zapłacić za jego szczepienie?

Tak. Nie tylko właściciel, ale także jego posiadacz ma obowiązek zaszczepić psa. Istnieje prawny obowiązek szczepienia psów. Dotyczy to tych zwierzaków, które mają powyżej 3 miesiąca życia. Obowiązek ten dotyczy całego kraju. Zastrzyk powinien być wykonany w ciągu 30 dni od ukończenia przez psiaka 3 miesiąca życia. Powtarza się go co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia.

Szczepienie jest wpisane do rejestru prowadzonego przez lekarzy weterynarii. Wydaje się też zaświadczenie potwierdzające, że zwierzak dostał zastrzyk. Można to też zaznaczyć wprowadzając odpowiedni zapis do paszportu zwierzęcia. Ten, kto nie dopełni tego obowiązku popełnia wykroczenie. Grozi za to grzywna w wysokości nawet 5000 zł. Można ją dostać nie tylko za brak pierwszego szczepienia, ale także za nieprzeprowadzenie kolejnych szczepień. Może ją dostać także posiadacz psa – czyli nie jego właściciel, ale ktoś, kto np. tylko czasowo opiekuje się zwierzęciem. Chociaż nie ma obowiązku szczepienia kotów to warto pamiętać, że prawo zezwala na wprowadzenie obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie także w stosunku do nich. Wtedy brak szczepienia traktuje się tak samo jak w przypadku psa. Grożą więc za to takie same kary.

MS 1/2023, 23 lutego 2023