Dla mieszkańcówOŻARÓW MAZOWIECKIWydarzenia

Dożynki 2022 w gminie Ożarów Mazowiecki 

28 sierpnia 2022 r. na boisku UKS Ołtarzew odbył się wielki festyn dożynkowy Gminy Ożarów Mazowiecki. To wielkie wydarzenie zorganizował Dom Kultury „Uśmiech”. Najważniejszym punktem imprezy było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.

Msza święta w intencji rolników

Festyn poprzedziła uroczysta msza święta w intencji rolników w kościele NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie, którą poprowadził proboszcz ks. Jacek Smyk SAC. We mszy uczestniczyli członkowie władz Ożarowa Maz. z burmistrzem i przewodniczącym rady gminy, starostowie dożynek 2022, sołtysowie, radni, rolnicy. Asystował poczet sztandarowy Ożarowskiej Straży Miejskiej.

Występy zespołów lokalnych

Podczas tegorocznych Dożynek Gminnych na scenie wystąpiło wiele znanych w całej Polsce i nie tylko grup, a także uwielbiane przez miejscową publiczność zespoły – Ożarowskie Kumoszki i Wesołe Wdówki, które pierwsze zaprezentowały się na scenie. Składający się z seniorów, głównie pań, zespół ludowy Ożarowskie Kumoszki bawi publiczność już 44 lata, a zespół wokalny Wesołe Wdówki, działający przy filii DK „Uśmiech” w Józefowie ma 14 lat.


To nie praca, to służba

Po ich występie na scenie pojawili się m. in.: Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego Jan Żychliński, Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Cichal i ich zastępcy, Skarbnik Gminy Małgorzata Piotrowska, Dyrektor DK „Uśmiech” Krzysztof Jabłoński, radni, sołtysowie. Starostowie dożynek Iwona Grabek i Krzysztof Gąsiński przekazali na ręce burmistrza Kanclerza wspaniały bochen chleba, upieczony z ziarna z tegorocznych zbiorów. Burmistrz przekazał chleb przewodniczącemu rady, a następnie podziękował starostom dożynek i wszystkim ożarowskim rolnikom za ich codzienną pracę – „Dziękuję za Wasz rolniczy trud. Jak często powtarza Pan Przewodniczący Rady – to, co robicie nie jest pracą, to jest służba 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. A to jest za mokro, a to za sucho, a to nawozy podrożały, ale wy dajecie radę. Od wieków i od pokoleń. Za to w imieniu całej społeczności wszystkim rolnikom ożarowskiej, gminnej ziemi bardzo dziękuję”.


Starostowie dożynek

Starościna dożynek Iwona Grabek od najmłodszych lat pomagała rodzicom w gospodarstwie, a po skończeniu szkoły ogrodniczej, od 1989 roku pracowała w gospodarstwie rodziców, a potem swoim i męża, obejmującym 15 ha własnych i 8 ha dzierżawionych na terenie gminy Ożarów Mazowiecki i Brwinów. Jest honorowym dawcą krwi, kronikarzem strażackim, a w przeszłości była sołtysem wsi Święcice.

Starosta Krzysztof Gąsiński od 2004 roku razem z żoną Małgorzatą prowadzi pięćdziesięciohektarowe gospodarstwo rolne w Pilaszkowie, gdzie uprawiają warzywa korzeniowe oraz zboża. Żona Pana Krzysztofa jest sołtysem Pilaszkowa, a kilka lat temu była starościną dożynek. Państwo Gąsińscy mają trzech synów, Michała, Filipa i Dawida. Mimo natłoku obowiązków, rodzina jest u Pana Krzysztofa zawsze na pierwszym miejscu.

Najpiękniejsze wieńce

Scena otoczona była wieńcami, przyniesionymi na konkurs na najpiękniejszy i najciekawszy Wieniec Dożynkowy. Wszystkie były piękne, a więc przed oceniającymi był naprawdę trudny wybór. Jak można było przeczytać w regulaminie: „Celem konkursu jest nawiązanie i kultywowanie tradycji ludowych oraz popularyzacja dawnych zwyczajów dożynkowych. W tradycji ważnym elementem obchodów uroczystości dożynkowych było plecenie wieńca żniwnego oraz pochód z nim od gospodarza do gospodarza. (…) Wieńce wito wyplatając z kłosów zbóż: żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa i strojono je owocami, warzywami czyli wszystkimi plonami ziemi oraz przystrajano kwiatami polnymi i wstążkami. Wieńce miały różne kształty od kół, bukietów do koron a współcześnie do fantazyjnych figur np. baby, chłopa, czy kury. (…) Do wykonania pracy można użyć tradycyjnie wykorzystywane do wykonania wieńca dożynkowego materiały, takie jak: słoma, zboże, kwiaty, trawy, owoce, warzywa i inne naturalne produkty oraz wstążki, sztuczne kwiaty i z krepiny czy papieru, sztuczne owoce i warzywa”.


Najwyższą ocenę jury pod przewodnictwem burmistrza przyznało dla wieńca z Piotr­kówka Małego i Strzykuł, drugim miejscem cieszył się Klub Pasjonatów z  filii Biblioteki w Józefowie, a trzecie zajęła Fundacja „Nasz Macierzysz”. Jedno z wyróżnień przyznano sołectwu Jawczyce. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i wielkie torby z prezentami od burmistrza.


Mistrzowie wędkowania

Następnym wydarzeniem na scenie było ogłoszenie wyników Towarzyskich Zawodów Spławikowych o Puchar Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego. Koło Miejsko-gminne Polskiego Związku Wędkarskiego nr 75 Ożarów Mazowiecki, którego członkowie byli uczestnikami zawodów obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Zawody były rozgrywane w dwóch kategoriach: seniorów – 16 osób i juniorów (do 14 lat) – 13 osób. Po odczytaniu przez sędziego zawodów protokołu, burmistrz wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody, a wszystkim uczestnikom profesjonalne wędki. Pierwsze miejsce w kategorii juniorów zajęła Jagoda Kitlińska (2,5 kg złowionych ryb, drugie – Mateusz Giler (1500 g), trzecie – Gabrysia Pszczoła (950 g), a wśród seniorów zwyciężył Damian Pisarski (2,5 kg), przed Mirosławem Szymańskim (1500 g) i Marcinem Pasierowskim (1300 g).


Disco polo, kabaret, folk, R&B i skrzypce

Od godziny 16.00 do 22.00 scena została opanowana przez gwiazdy muzyki i kabaretu. Rozpoczął znany od 9 lat zespół disco polo Piękni i Młodzi z wokalistką Magdaleną Narożną, potem swoje skecze zaprezentował Kabaret Ciach, który wytłumaczył swoją nazwę jako zespół składający się z samych „ciach”. Następnie zespół Future Folk z Zakopanego, grający elektroniczną muzykę taneczną z wpływami folku góralskiego, z frontmanem Stanisławem Karpielem – Bułecką (bratanek Sebastiana z Zakopower), rozbudził publiczność żywiołowymi rytmami i ruchem scenicznym. Sound 'N’ Grace, polski chór wykonujący muzykę gospel, soul, R&B i funk dał klimatyczny (wspaniała gra świateł), rozbudowany choreograficznie, koncert. Liderzy i założyciele zespołu (Warszawa 2005) to Anna Żaczek-Biderman i Kamil Mokrzycki. Chór często współpracuje z wybitnymi polskimi wokalistami. Jako gwiazdę wieczoru organizatorzy wyróżnili Lanberry (Małgorzata Uściłowska), znaną piosenkarkę, autorkę tekstów i kompozytorkę, która współtworzyła utwory m. in. dla Roksany Węgiel, Viki Gabor czy Dawida Kwiatkowskiego. Aktualnie Lanberry została trenerką w trzynastej edycji programu The Voice of Poland. Ostatnim, bardzo pięknym, punktem programu był występ Agnes Violin, występującej na całym świecie skrzypaczki,  prekursorki i  twórczyni spektakularnych widowisk muzycznych, gdzie główną role grają jej autorskie Diamentowe Skrzypce Elektryczne. Jej występowi towarzyszył pokaz laserowy.



Coś dla oczu i dla ciała

Naokoło placu rozstawione były liczne stanowiska z owocami, zabawkami, wyrobami ludowymi, stoiska wystawowe, grillowe i piwo. Były też lody i słodycze. Wesołe miasteczko, dmuchańce i animacje zapewniały świetną zabawę dla dzieci. Przez cały czas festyn odwiedziło bardzo dużo mieszkańców, nie tylko miejscowych. Przeważały całe rodziny.

Nie zawiodły panie z kół gospodyń wiejskich z Piotrkówka Małego i ze Święcic. Częstowały wszystkich łakomczuchów bigosem, zupą gulaszową, chlebkiem ze smalcem, kiszonymi ogórkami, sałatką, wieloma rodzajami ciast i uśmiechem. Wszystko za darmo, w dużych ilościach i oczywiście własnej roboty. Pyszności!



Pogoda dopisała, bez deszczu i nie za gorąco. Dopiero ok. 20.00, przed występem Lanberry nagle się zachmurzyło i zerwał się silny wiatr. Wkrótce zaczął padać deszcz. Organizatorzy zrobili przerwę, poprosili widzów o odsunięcie się kilkadziesiąt metrów i dodatkowo zabezpieczyli konstrukcję sceny przed wiatrem. Część gości – a przed sceną zgromadziły się setki widzów – uciekła do domów, ale najwytrwalsi zostali do końca, a było warto.

W czasie imprezy odbywała się zbiórka środków na operację serduszka w USA dla małego Leonka.



Organizatorem całego wydarzenia był Dom Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim

Prezes Koła Miejsko-gminnego PZW nr 75 w Ożarowie Mazowieckim Leszek Szyler razem ze wszystkimi wędkarzami składają za naszym pośrednictwem serdeczne podziękowania dla Pana Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pawła Kanclerza za pomoc w działalności i hojne prezenty.


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 15/2022, 8 września 2022

Zdjęcia zespołów: Wesołe Wdówki, Ożarowskie Kumoszki oraz Agnes Violin – DK Uśmiech