OŻARÓW MAZOWIECKI

Misterium Męki Pańskiej w Ołtarzewie

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, na Scenę Ołtarzew powróciło Misterium Męki Pańskiej. Premiera tegorocznego przedstawienia odbyła się 11 marca 2022 roku. Wśród zaproszonych gości, obok Rektora seminarium ks. prof. Mirosława Mejznera, znalazły się władze samorządowe z Burmistrzem Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki Pawłem Kanclerzem, a także Starostą Powiatu Warszawskiego Zachodniego Janem Żychlińskim.

Tradycja Misterium Męki Pańskiej w Ołtarzewie sięga już ponad sześćdziesięciu lat. Tegoroczny spektakl nosi tytuł „Nie jesteś niewolnikiem”. Reżyserem tego wydarzenia jest kleryk Paweł Strojewski SAC. Warto zaznaczyć,że dwa lata temu, tuż przed początkiem pandemii, również miała miejsce premiera Misterium Męki Pańskiej według jego koncepcji. Dziś kleryk Paweł Strojewski nie wrócił do pomysłu reżyserskiego sprzed dwóch lat, lecz stworzył nowy spektakl.

Misterium Męki Pańskiej AD 2022 skoncentrowane jest wokół dwóch przeciwstawnych motywów – niewoli oraz wyzwolenia. Jak czytamy na stronie Seminarium: „Z jednej strony niemalże w każdej ze scen odbijają się echem słowa otwierające spektakl: «Ujrzycie słabych ludzi, ubrudzonych w biedzie, co słabości ciągle rządzić pozwalają»”. Widz stopniowo zostaje zaproszony do konfrontacji z postaciami, które nie potrafią pokonać zła drzemiącego w nich lub wokół nich.
W obliczu tej słabości ukazany zostaje Jezus, który staje ponad złem, pokonuje schematy, otwarcie odpowiada na zło oddaniem całego siebie i posłuszeństwem Ojcu. Napięcie między tymi dwoma motywami rezonuje w kolejnych scenach tak, by ostatecznie to oglądający stanął w obliczu swojej słabości i spojrzał w oczy Zmartwychwstałego, słysząc, że „nie jest już niewolnikiem”.

Niewątpliwie obejrzenie spektaklu pozwala głębiej spojrzeć na soteriologiczne dzieło Jezusa.

Misterium Męki Pańskiej jest wystawiane
od 12 marca do 9 kwietnia 2022 r.
w każdy piątek o godz. 19.15
w każdą sobotę o godz. 14.00 i 16.00

Rezerwacja biletów:
dostępna pod adresem mailowym: misteriumsac@gmail.com
oraz numerem telefonu: 733 598 046.

Mariusz Latek

MS 4/2022, 24 marca 2022