OŻARÓW MAZOWIECKI

Elektryczny autobus szkolny już w trasie…

8 marca 2023 r. po raz pierwszy w trasę wyjechał, zakupiony przez Gminę Ożarów Mazowiecki, elektryczny autobus szkolny marki Yutong.

W tradycyjnie pomarańczowym autobusie jest 51 miejsc siedzących i 10 stojących. Wszystkie fotele posiadają pasy bezpieczeństwa, a na wyposażeniu znajduje się też winda umożliwiająca bezpieczne wejście osobom z niepełnosprawnościami, w tym poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. W pojeździe funkcjonuje monitoring. Na ścianie przedniej i tylnej autobusu umieszczono oświetlone tablice informujące o przewozie dzieci, na dachu znajdują się pomarańczowe sygnalizatory świetlne, włączające się automatycznie podczas postoju.

Autobus dowozi dzieci i młodzież do szkół podstawowych, pokonując codziennie około 170 km. Z dowozów tym autobusem korzysta dziennie średnio 150 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Obrońców Warszawy w Ożarowie Mazowieckim.

Projekt pn. ,,Zakup elektrycznego autobusu szkolnego dla Gminy Ożarów Mazowiecki” dofinansowany został w ramach Programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme) – KANGUR – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 2,6 mln zł z dofinansowaniem w wysokości 779 700 zł.

Zakup autobusu elektrycznego wpisuje się w „zielone” działania gminy, które mają na celu również promocję elektromobilności. Bezpieczeństwo dzieci, obniżenie zużycia paliw w transporcie, zmniejszenie poziomu hałasu i spalin oraz wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców, w tym tych najmłodszych, to były powody, które zdecydowały o wyborze autobusu elektrycznego – tak rozpoczęcie funkcjonowania dowozów szkolnych elektrycznym autobusem podsumował Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego.


Elżbieta Jastrzębska-Jóźwiak

Zastępca Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego

MS Nr 2/2023, 30 marca 2023