KulturaOŻARÓW MAZOWIECKI

Alicja w Krainie Czarów w Hotelu Mazurkas

48. Forum Humanum Mazurkas

Za nami kolejna, 48. edycja Forum Humanum Mazurkas. Odbyła się ona 28 sierpnia br. w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim, goszcząc Kielecki Teatr Tańca, który zaprezentował taneczno-muzyczną adaptację „Alicji w Krainie Czarów”. Było to prawdziwie artystyczne i nowoczesne widowisko. Organizatorzy zadbali o bogatą ofertę artystyczną także dla miłośników malarstwa.

Powitanie

Wydarzenie rozpoczęli tradycyjnie prezesi Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz, przedstawiając pokrótce plan wieczoru. – Bardzo się cieszymy, że są tu Państwo z nami. Dożynki są dzisiaj, piknik u starosty i dużo mszy świętych… a jednak Państwo są tutaj. Dziękujemy! – powitał wesoło Andrzej Bartkowski zgromadzoną licznie publiczność. A tym razem publiczność była wyjątkowo gwarna, bo zasiadało w niej dużo dzieci. – Dzisiaj przedstawimy Państwu bajkę. To taki repertuar na to kończące się powoli lato. Pewnie każdy z nas otarł się w jakiś sposób o Alicję w Krainie Czarów – dodał. Spektakl ten był wyjątkowy także dlatego, że otwierał nowy sezon w Hotelu Mazurkas, po 1,5 miesięcznej przerwie. – Mamy nadzieję, że będziecie nas odwiedzać. Bo my żyjemy tymi koncertami. I mamy nadzieję, że robimy nimi także Państwu dużą przyjemność i że wynosicie stąd zadowolenie i jakiś taki luz. Publiczność potwierdziła to niezwłocznie brawami.

Kielecki Teatr Tańca

Głównym punktem wieczoru była taneczno-muzyczna adaptacja znanej wszystkim „Alicji w Krainie Czarów” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Jak dotychczas teatr ten występował na scenie Mazurkasa dwa razy w spektaklach mocno jazzowych „Brodzić po wodzie” i „Zobacz jazz – Golden Ages”. Tym razem artyści sięgnęli po baśń. I choć „Alicję w Krainie Czarów” znamy prawdopodobnie wszyscy, to pewnie nie każdy wie, że ma ona już ponad… 150 lat. Została napisana w 1865 roku przez Charlesa Lutwidge’a Dogsona. Tego angielskiego pisarza (i co ciekawe, także wybitnego matematyka) znamy wszyscy bardziej pod jego pseudonimem artystycznym – Lewis Carrol. Napisana przez niego historia o Alicji zrobiła nieprawdopodobną karierę. Została przetłumaczona do dziś na ok. 130 języków. Można więc śmiało powiedzieć, że jest znana na całym świecie. Robiono na jej podstawie filmy, spektakle teatralne, musicale, itp. – Nawet te jej tłumaczenia robiono różne – dla dzieci i dla dorosłych trochę inne. W każdej wersji były akcentowane inne elementy. Jest w niej masa odniesień np. do polityki, satyry, porzekadeł, przysłów z XIX-wiecznej Anglii. Mnóstwo odniesień, które były doskonale rozumiane przez każdą grupę społeczną. I prawdopodobnie też przez to ta baśń stała się tak znana – bo była złożona, a przy tym zwyczajnie ciekawa – opowiadał Andrzej Bartkowski, wprowadzając widzów w rozpoczynające się widowisko. – Dzisiaj zobaczymy ją w formie chyba najtrudniejszej, bo w adaptacji baletowej – dodał.

Główny koncert

Spektakl był przepiękny. Zaprezentowany przez artystów pejzaż sceniczny składał się z szerokiej gamy kolorów i świateł, które wprowadzały w opowieść niezwykłą dynamikę. Czterdziestu tancerzy baletowych wystąpiło w sumie w ponad 200 fantastycznych kostiumach. Jak piękne, barwne i kolorowe były poszczególne obrazy sceniczne można podpatrzeć na naszej relacji fotograficznej z wydarzenia. Zdjęcia nie oddadzą jednak wszystkiego. Zatrzymują jedynie ruch pięknych figur tanecznych, z których składał się spektakl. A stylów tańca była cała masa – stepowanie, rewia, musical, taniec jazzowy czy taniec współczesny. Do tego warstwa muzyczna dopieszczająca każdą scenę, oddziałująca mocno na wyobraźnię, w pełni zastępująca nieobecne w spektaklu dialogi. Powieść Carrola, mająca tak jak wspomnieliśmy powyżej już 150 lat, została ujęta w bardzo nowoczesną, niemal nowatorską formę, z gigantycznym artystycznym rozmachem. Stworzone przez artystów postaci były malownicze, jedyne w swoim rodzaju, niezwykle pomysłowe. Pięknej, tytułowej Alicji towarzyszyli na scenie m.in. Królik, Kwiaty, Motyle, Kot czy nawet… stepujące Stonogi. Był to prawdziwie bajkowy, magiczny świat – w którym absolutnie wszystko wydawało się możliwe. Zgromadzone na widowni dzieci były zachwycone.

Malarstwo

Spektakl został podzielony na dwie części. Organizatorzy wydarzenia zadbali także o to, aby nawet w przerwie widzowie mogli doświadczyć kultury, tym razem w postaci malarskiej. Było to powtórzenie i tym samym pożegnanie dwóch wystaw. W pierwszej z nich królował Orlando Lazaro Ortega – młody kubański artysta, pochodzący z Hawany, co mocno wybrzmiewa na jego obrazach. Natomiast druga wystawa, tym razem zbiorowa, była poświęcona kończącej się obecnie porze roku, jaką jest lato. – W porównaniu do ostatniego naszego spotkania przybyło kilka nowych obrazów. Ciekawa jestem, czy nasi stali bywalcy zauważą, które to są. Podpowiem, są to głównie obrazy Beaty Anny Topolińskiej. Następnym razem może uda nam się zrobić – oprócz wystawy plastycznej – jeszcze jakiś film – opowiadała Janina Tuora, kurator wystawy. Po obejrzeniu prac możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że te obrazy naprawdę mają w sobie coś magicznego.

Nowy sezon

Z racji rozpoczynającego się sezonu warto przytoczyć także słowa Anety Klepackiej-Kołbuk, Dyrektor Generalnej MCC Mazurkas. – Wakacje powoli dobiegają końca. A my w naszym hotelu już z początkiem września wchodzimy w czas bardzo intensywnych realizacji. Ja absolutnie się Państwu nie skarżę – wprost przeciwnie. Uwielbiamy kiedy w hotelu dużo się dzieje. Kiedy wszystkie nasze sale, a mamy ich aż 35, są wypełnione po brzegi. Kiedy jest gwarno, kiedy w każdej sali dzieje się inne wydarzenie. Jest to swoistego rodzaju taki miód na nasze serce, że to, co robimy się Państwu podoba. Że bardzo doceniacie naszą pracę. A my już we wrześniu będziemy świętować 23-cie urodziny (brawa). – Wciąż mamy wielu wiernych klientów, którzy są z nami od samego początku i każdego roku organizują z nami różnego rodzaju konferencje, targi czy inne wydarzenia. Wiem też, że część z tych osób jest dzisiaj obecna na tej sali. I z tego miejsca chciałabym im bardzo serdecznie za tę lojalność podziękować i oczywiście zaprosić do dalszych wspólnych realizacji – podsumowała.

My także zachęcamy Was do aktywnego korzystania z nowego, artystycznego sezonu w Hotelu Mazurkas. Spektakl o Alicji zdecydowanie nas do tego zachęca.

Autorskie libretto: Elżbieta Pańtak

Choreografia: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak

Kostiumy: Małgorzata Słoniowska

Scenografia: Grzegorz Pańtak

Marlena Hess

MS 15/2022, 8 września 2022