SOLIDARNI Z UKRAINĄURSUS

Charytatywnie dla Ukraińców

Pomoc Ukraińcom wyrażana jest na wiele sposobów. W Dzielnicy Ursus odbyły się w marcu i na początku kwietnia występy oraz koncerty charytatywne – w Ośrodku Kultury „Arsus” oraz w jego filii – Domu Kultury „Portiernia”.

STAND-UP I KONCERT

15 marca w OK „Arsus” odbył się charytatywny stand-up dla Ukrainy, z którego dochód przeznaczony został dla Polskiej Akcji Humanitarną na pomoc dla Ukrainy. Wystąpili: Robert Korólczyk (lider Kabaretu Młodych Panów), Tomasz Jachimek (autor programów kabaretowych, tekstów piosenek, monologów, sztuk teatralnych i radiowych; komentator „Szkła Kontaktowego” w TVN24), Łukasz Kaczmarczyk (Kabaret Młodych Panów), Tomasz Nowaczyk (z wykształcenia prawnik, z wyboru komik i kabareciarz, autor książek dla dzieci, klaun w fundacji Czerwone Noski – Klown w Szpitalu) oraz Marcin Zbigniew Wojciech (komik, aktor, konferansjer, stand-up’er, 15 lat na scenie i w mediach, m.in. w POLSACIE, Comedy Central, TVP2, RMF FM)

10 dni później na scenie „Arsusa” miał miejsce charytatywny Koncert dla Pokoju „Żyj mój świecie” zorganizowany przez Annę Kałużną. Harcerze ze 185 WDW EQUUS zebrali ponad 3 tys. zł na zakup środków medycznych dla Ukrainy, za co organizatorzy serdecznie dziękują. Młodzi artyści z ursuskiej Szkoły Podstawowej nr 11 (Zespół „Wiolinki”, Chór SP 11, Zespół Nauczycieli SP 11 „Forte”), Młodzieżowa Grupa Musicalowa „Crescendo” z OK „Arsus” oraz Zespół „Swing” i Studio wokalne z Domu Kultury „Miś” poruszyli serca słuchaczy, pozwalając choć na kilkadziesiąt minut zapomnieć o koszmarach wojny.


Z UKRAINĄ W SERCU

1 kwietnia zaś w Sali widowiskowej DK „Portiernia” wystąpiło kilkunastu artystów w ramach wydarzenia „Z Ukrainą w sercu”. Wśród solistów na scenie pojawiła się Karolina Polesiak z Grupy Musicalowej „Phantasia” ze wzruszającym utworem „Miejcie nadzieję!” J. Wójcickiego. Po niej emocjonalnie z śpiewał trzy utwory zaaranżowane samodzielnie Stanisław Wasilewski z Żyrardowa. Jego matka była z pochodzenia Ukrainką. Szczególnie zapadło w pamięci wykonanie „Tu jest twoje miejsce” – Pan Stanisław celowo śpiewał „Tu jest wasze miejsce” zwracając się do Ukraińców, którzy wyjątkowo licznie przybyli na koncert. Wydarzeniem był krótki występ znanej ukraińskiej wokalistki i autorki tekstów Ulii Lord (pochodzi z Kijowa), która zaśpiewała w rodzimym języku kilka piosenek. Do wspólnego śpiewu tradycyjnych pieśni ukraińskich porwał obecnych żeński Chór Kalyna, który tworzą kobiety migrantki z Ukrainy (z obwodów: lwowskiego, wołyńskiego, chmielnickiego, kijowskiego, tarnopolskiego, iwano-frankowskiego i zakarpackiego). W tradycyjnych strojach wyśpiewały z towarzyszeniem akordeonisty znane utwory, np. „Hej, Sokoły”. Ciekawostką była gra na bandurze jednej z chórzystek. Bandura to ludowy, ukraiński instrument strunowy. Po koncercie udało się zebrać ponad 1000 zł.

Ukraińskim pozdrowieniem „Sława Ukrajini!” (ukr.: „Слава Україні!”, pol.: „Chwała Ukrainie!”) kończymy relację, mając nadzieję, że bezsensowna wojna jak najszybciej dobiegnie końca.


Agnieszka Gorzkowska

MS 5/2022, 7 kwietnia 2022

Fot. Bogdan Kałużny (charytatywny koncert w Arsusie) i Aleksander Brych (koncert w Portierni)