BŁONIE

„Byłeś jak wielkie stare drzewo narodzie mój jak dąb zuchwały…”

1 września 1939 roku, gdy wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, losy naszego kraju zmieniły się na zawsze. Zmasowany atak wojsk niemieckich, który rozpoczął się o godz. 4:45 spotkał się z dużym oporem ze strony zarówno żołnierzy polskich, jak i ludności cywilnej.  Ówczesny prezydent RP zwrócił się do narodu: „Obywatele Rzeczypospolitej! Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i Historii (…)” (fragment odezwy Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1 września 1939 r.).

Mimo druzgocącej przewagi wroga Polacy walczyli do ostatniej kropli krwi nie godząc się na dobrowolnie poddanie ojczyzny. Niestety, 17 września 1939 roku został zadany kolejny cios. Atak wojsk Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na całej wschodniej granicy był nożem w plecy. Miażdżąca militarna przewaga wrogów doprowadziła do upadku II Rzeczypospolitej.

„I otoś stanął sam, odarty
jak martwa chmura za kratami
napół cierpiący, a pół martwy
poryty ogniem, batem, łzami.”

1 września 2023 roku spotkaliśmy się na cmentarzu parafialnym przy Kościele Św. Trójcy w Błoniu, by wspólnie uczcić pamięć tych, którzy zaciekle bronili wolności i godności, tych, którzy zginęli i tych, którzy stracili w koszmarze wojny wszystko. Licznie zgromadzeni strażacy, uczniowie błońskich szkół, poczty sztandarowe, orkiestra, harcerze i zuchy oraz mieszkańcy gminy Błonie udowadniają, że tragiczne wydarzenia z września 1939 roku wciąż żyją w naszej pamięci. Jak zawsze byli z nami Żołnierze 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia, którzy sprawili, że nasza uroczystość była jeszcze bardziej podniosła dzięki przejmującemu apelowi poległych i zapierającej dech w piersiach salwie honorowej.

„Lecz kręci się niebiosów zegar
i czas o tarczę mieczem bije
i wstrząśniesz się z poblaskiem nieba,
posłuchasz serca: serce żyje.”

Burmistrz Błonia Zenon Reszka w swoim przemówieniu podkreślił jak ważna jest pamięć o tych wydarzeniach i powiedział: – Dziś na historycznym cmentarzu w Błoniu wyrażamy swoją wdzięczność i oddajemy hołd wszystkim poległym i pomordowanym w całej II wojnie światowej. Walczyli za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, Polski. Wielu z nich oddało to, co najcenniejsze – własne życie. Pamiętamy także o tych, którzy już po wojnie odeszli na wieczną wartę. O naszych kombatantach, którzy przez wiele lat byli zawsze z nami…

„I zmartwychwstaniesz
jak Bóg z grobu
z huraganowym tchem u skroni,
ramiona ziemi się przed tobą
otworzą. Ludu mój! Do broni!”

Dziękujemy, że byliście z nami.

UM w Błoniu

MS 7/2023, 21 września 2023

Fot. Marek Frejnik