MICHAŁOWICE

Będzie kolejne energooszczędne przedszkole w gminie

23 stycznia 2023 r. w Urzędzie Gminy Michałowice podpisano umowę na budowę energoefektywnego przedszkola w Michałowicach w miejsce starego przedszkola przy ul. Szkolnej 13. Budowa ma być ukończona za 1,5 roku, przed rozpoczęciem roku szkolnego 2024/2025. W starym budynku, po jego zmodernizowaniu powstanie duża, wiejska świetlica.

Nie tak dawno pisaliśmy o pierwszym przedszkolu w powiecie – spełnieniu współczesnych wyzwań ekologicznych – pięknym, energooszczędnym, nowoczesnym, wykorzystującym nowe technologie. Do przedszkola w Regułach, nieopodal urzędu Gminy Michałowice już chodzą dzieci.

Teraz rusza budowa kolejnego przedszkola w gminie. W 2020 r. we współpracy z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich został przeprowadzony konkurs na projekt koncepcyjny obiektu. Wpłynęło 56 prac! Profesjonalna komisja konkursowa z udziałem Wójt Gminy Michałowice Małgorzaty Pacheckiej i Dyrektor przedszkola Renaty Bonton najlepiej oceniła koncepcję pracowni architektonicznej 2pm Piotr Musiałowski.

Energooszczędnie i bezpiecznie

Na podstawie koncepcji został opracowany projekt budowlany i wykonawczy przedszkola w Michałowicach. Budynek będzie dwukondygnacyjny. Elewacja – drewniana, zabezpieczona przeciwpożarowo, oszczędna instalacja ogrzewania podłogowego i oczywiście klimatyzacja. Panele fotowoltaiczne na dachu będą wspomagały zasilanie elektryczne. Jako podstawowe źródło ogrzewania zastosowano pompy ciepła o wysokim współczynniku sezonowej wydajności cieplnej. Wody opadowe z dachu będą retencjonowane. Budynek pokryty zostanie dachem w części zielonym, z roślinnością.

Powierzchnia użytkowa przedszkola to 1649,06 m2. W placówce na parterze znajdzie się 7 oddziałów liczących po 25 dzieci oraz kuchnia z zapleczem, gdzie przygotowywane będą posiłki. Sale dydaktyczne zostaną przeszklone od strony południowej (co pozwoli na realne zyski cieplne w miesiącach zimnych) z bezpośrednim wyjściem na plac zabaw. Podłogi w salach mają być kauczukowe.

Na piętrze zaplanowano sale rekreacyjno-sportowe, sala sensoryczna oraz pokój doświadczania świata i administracja przedszkola. W salach terapeutycznych pojawi się profesjonalny sprzęt. Wszystkie pomieszczenia będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością.

Część podziemną przeznaczono na pomieszczenia techniczne.

Na terenie przedszkola powstanie nowy, bezpieczny plac zabaw podzielony na strefy dla dzieci młodszych i starszych. Będą ogródki warzywne i altany. Planowane jest także wykonanie nasadzeń nowych drzew i krzewów. Zagospodarowany zostanie teren wokół górki saneczkowej, tak by pozostał on dostępny dla mieszkańców.

Wójt Pachecka wyraziła nadzieję, że to przedszkole będzie świetnie służyło lokalnej społeczności. – Chcę podziękować wszystkim, którzy brali udział w realizacji tego projektu, a tych osób było bardzo dużo. Referat Inwestycji i Remontów oraz Rozwoju Gminy to Iwona Popowicz, Zamówieniami Publicznymi kierował wówczas Tomasz Woziński. Pani Dyrektor Renacie Bontron i Dyrektor CUW Ewie Wierzgale – to wy jesteście odpowiedzialne za edukację i wychowanie, a znacie się na przedszkolu, i Pani Skarbnik Annie Jankowskiej za przygotowanie dobrego budżetu, w którym znalazły się pieniądze na przedszkole. Państwu Radnym, za to, że ten budżet został uchwalony.

Dyrektor Renata Bontron, która uczestniczyła we wszystkich etapach powstawania przedszkola zabierając głos wyznała: – Już cieszymy się bardzo. Ja starałam się przede wszystkim forsować funkcjonalność placówki i potrzeby dzieci. Wiem, czego dzieci potrzebują i czego potrzebujemy my, jako pracownicy.

Metamorfoza starego budynku

Wójt dodała, że nowe przedszkole powstanie na miejscu starego. W trakcie planowania zmieniona została decyzja o rozbiórce modułowego budynku. Stary budynek pozostał w celu wykorzystania go na świetlicę wiejską. Przejdzie metamorfozę i powstanie w nim świetlica dla mieszkańców o powierzchni użytkowej blisko 373 m2. W świetlicy zaplanowano dwie sale – dużą o powierzchni ok. 161 m2 i mniejszą o powierzchni ok. 70 m2, a także: magazynek, szatnię, toalety, pomieszczenia: biurowe, gospodarcze, socjalne i porządkowe. Elewacja – analogiczna do tej na nowym przedszkolu. Będzie to jedyna świetlica w gminie z dwiema salami.

Obie inwestycje zrealizuje firma JL Sp. z o.o. z  Łomży. W postępowaniu przetargowym wybrano najkorzystniejszą ofertę, która wynosi  23 960 802,25 zł. Umowa z wykonawcą obejmuje pełne wyposażenie obiektu.

Podpisanie umowy

Wójt gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka, Prezes Zarządu firmy JL. Sp. z o.o. Jarosław Lewiarz i skarbnik gminy Anna Jankowska podpisali uroczyście umowę na realizację inwestycji. Obecni byli, oprócz osób wcześniej wymienionych: kierownicy referatów, Kierownik Referatu Promocji i Polityki Informacyjnej Katarzyna Stygińska oraz przedstawicielka Rady Rodziców.

Planowany termin oddania nowego energooszczędnego przedszkola do użytkowania wraz z placem zabaw i ogrodem oraz świetlicy to sierpień 2024 r.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 1/2023, 23 lutego 2023