NASZE STRONYURSUSZdrowie

Aparat słuchowy na długie lata

Rozmowa z panią Agnieszką Kołaczek – protetykiem słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu w Ursusie

Aparaty słuchowe to delikatne, elektroniczne urządzenia składające się z wielu elementów, które wymagają regularnego czyszczenia oraz konserwacji, zwłaszcza teraz, w czasie upalnego lata. Codzienna pielęgnacja aparatów słuchowych jest konieczna nie tylko z uwagi na względy higieniczne, ale też na ich prawidłową pracę oraz wydłużenie okresu eksploatacji.

  • Jak dbać o aparaty słuchowe?

– Podstawą dbałości o czystość aparatów słuchowych jest codzienna higiena uszu oraz regularne wizyty u lekarza laryngologa, który usunie zalegającą woskowinę, tak aby nie zalepiała przewodu słuchowego i nie blokowała dźwięków dostarczanych przez aparaty do uszu. O elementy wkładane bezpośrednio do ucha trzeba dbać w sposób szczególny. Przed ich włożeniem należy zdezynfekować zarówno wkładki douszne, jak i aparaty wewnątrzuszne – na ich powierzchni znajduje się sporo zanieczyszczeń, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, wywołując stany zapalne uszu. Do dezynfekcji obudowy aparatów wewnątrzusznych, wkładek lub kopułek silikonowych warto stosować specjalne jednorazowe chusteczki nasączone płynem dezynfekującym. Wkładki, cienkie wężyki, kopułki silikonowe do aparatów zausznych można dodatkowo moczyć w roztworach z musującymi tabletkami czyszczącymi.


  • Jakich środków pielęgnacyjnych używać do czyszczenia aparatów słuchowych?

– Warto zaopatrzyć się w produkty specjalnie przeznaczone do pielęgnacji aparatów słuchowych. Stosowanie przypadkowych preparatów czy środków czyszczących nie tylko nie przyniesie spodziewanych rezultatów, ale może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Na rynku jest wiele specjalistycznych środków, zaczynając od tabletek osuszających, usuwających wilgoć z aparatów, poprzez elektryczne osuszacze i specjalne spreje, po drobne narzędzia, takie jak: gruszki, szczoteczki i wyciorki. Wszystkie te produkty można zakupić w gabinetach protetyki słuchu. Ja również do siebie zapraszam – wspólnie dobierzemy najodpowiedniejsze środki do pielęgnacji konkretnych aparatów.


  • W jaki sposób czyścić aparaty słuchowe?

– Czyszcząc aparat słuchowy używamy suchej i miękkiej ściereczki. Sprzęty elektroniczne „nie lubią” wody i wilgoci, dlatego staramy się unikać takich środowisk. Większość aparatów jest zabezpieczona przed wilgocią specjalną nanopowłoką, ale tylko nieliczne są wodoodporne. Jeśli przez przypadek zamoczymy aparat, należy wyjąć baterię i pozostawić komorę baterii otwartą, a aparat umieść w pudełku z tabletką osuszającą. Nie należy aparatów słuchowych kłaść na nasłonecznionym parapecie, grzejniku, suszyć w piekarniku czy suszarką. Ciepło może zdeformować obudowę, uszkodzić elektronikę bądź naruszyć powierzchnię aparatu.


  • Na co należy zwracać szczególną uwagę?

– Aparaty wewnątrzuszne i zauszne ze słuchawką zewnętrzną zakończoną kopułką są szczególnie narażone na działanie wilgoci i pozostają w bezpośrednim kontakcie z woskowiną uszną. Przynajmniej raz na miesiąc należy wymieniać filtry, które chronią słuchawkę. Można to zrobić samodzielnie lub poprosić o pomoc protetyka słuchu. Kopułkę zaleca się wymieniać na nową raz na 3 miesiące. Poza tym należy regularnie robić przeglądy techniczne aparatów słuchowych (co 3–6 miesięcy lub według wskazań protetyka słuchu). Codziennie po zdjęciu aparatów, przed pójściem spać, należy je oczyścić, a raz w tygodniu – umieść w pojemniku z kapsułą osuszającą.


Jeśli uważasz, że Twój aparat nie działa „jak dawniej” udaj się do swojego protetyka, który się nim zajmie. Aparaty słuchowe pomagają w codziennym życiu i możemy mieć pewność, że będą nam służyć latami, jeśli tylko będziemy o nie prawidłowo dbać – dlatego warto skorzystać z powyższych wskazówek.


MS 11-12/2021, 15 lipca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *