KulturaURSUS

Tydzień kultury słowackiej i wizyta ambasodora w DK „Miś”

W dniach 7–11 czerwca w Domu Kultury „Miś” Ośrodka Kultury „Arsus” został zorganizowany – już po raz drugi – „Tydzień Kultury Słowackiej”. Większość Polaków niewiele może powiedzieć na temat naszego południowego sąsiada, z którym łączy nas pasmo wspaniałych Tatr. Narty i baseny termalne to nie jedyne atrakcje, które oferuje Słowacja. Słowacja to przede wszystkim bogata historia w skomplikowanym narodowościowo i politycznie regionie, na którym swoje ślady zostawiła historia. Dlatego zapragnęliśmy poznać ten kraj bliżej. Każdy moment jest dobry, by poznać swojego sąsiada. A na Słowacji każdy może znaleźć coś dla siebie.

Podczas „Tygodnia Kultury Słowackiej” odbyło się otwarcie wystawy „Zamek orawski, orawska kolejka leśna – skarby Słowacji” połączone z wernisażem, w którym udział wzięli dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie Adrián Kromka, wiceburmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Kazimierz Sternik, kierownik Domu Kultury „Miś” Paweł Wyrzykiewicz, pracownicy Instytutu Słowackiego w Warszawie, goście oraz mieszkańcy Dzielnicy Ursus.

Odwiedziny ambasadora

We wtorek w godzinach południowych DK „Miś” odwiedził Ambasador Słowacji Andrej Droba, który wyraził wdzięczność za zorganizowanie tygodnia kultury słowackiej oraz zapewnił o dalszej owocnej współpracy. W spotkaniu, oprócz wcześniej wymienionych wziął udział również dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński.

Dzień odwiedzin słowackiego dyplomaty oraz gości poświęcony był kinematografii. W związku z tym odbyła się projekcja słowackiego filmu w reżyserii Juraja Jakubisko – „Zbuduj dom, zasadź drzewo”. Główny bohater to człowiek pozornie przedsiębiorczy. Przyjeżdża do wioski, gdzieś we wschodniej Słowacji, żeby tam osiąść i założyć rodzinę. Aby dopiąć swego stosuje jednak niezbyt uczciwe metody – kłamie, kradnie, zdradza przyjaciół. Jest tylko kwestią czasu, kiedy los mu się odpłaci.

Historia, kultura i słowacka kuchnia

Środa była dniem wsłuchania się w historię, język oraz kulturę narodu słowackiego. Bardzo ciekawy wykład przedstawił Michał Ro­zenberg, lektor języka słowackiego, a także wykładowca akademicki.

W czwartek odkrywaliśmy tajemnice kuchni słowackiej. Tego dnia odbyły się warsztaty kulinarne, które poprowadziła Słowaczka Ľudmila Miller z Instytutu Słowackiego. W menu zagościły šúľance z makiem, czyli kopytka na słodko.


Warsztaty inspirowane twórczością Warhol’a

Tydzień kultury słowackiej zakończyły w piątek warsztaty plastyczne dla dzieci, inspirowane twórczością artysty pochodzenia słowackiego – Andy’ego Warhola.


Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się poszerzyć te wydarzenia o koncert zespołu słowackiego oraz o spotkanie z autorem literatury słowackiej.

Paweł Wyrzykiewicz

MS 10/2021, 24 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *