NASZE STRONYPolicja

Kronika policyjna

Podziękowanie dla dzielnicowych z Ursusa

Na ręce Komendanta Rejonowego Policji Warszawa III podziękowania złożył Naczelnik Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Olsztynie. Dzielnicowi z Ursusa asp. Marta Włoszek oraz mł. asp. Artura Kiczuł zatrzymali osobę podejrzaną o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Areszt za podpalenie budynku i groźby

Policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Ursus patrolując teren dzielnicy otrzymali zgłoszenie, że na ul. Regulskiej doszło do pożaru pustostanu. Po przybyciu na miejsce zastano dwie kobiety oraz straż pożarną, która już ugasiła ogień. Funkcjonariusze ustalili, iż w chwili pożaru w budynku przebywały dwie kobiety w wieku 38 lat. Ogień, który został podłożony w korytarzu zmusił je do ucieczki przez okno. Na szczęście nie odniosły żadnych obrażeń.

W toku dalszych czynności ustalono mężczyznę, który podpalił budynek. Sprawca przebywał wśród osób znajdujących się na miejscu interwencji. Dodatkowo 62-latek kierował groźby karalne pozbawienia życia w kierunku pokrzywdzonych.

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komisariatu w Ursusie. Funkcjonariusze po zebraniu materiału dowodowego przedstawili 62-latkowi dwa zarzuty. Prokurator poparł wniosek funkcjonariuszy i decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy.

Odpowiedzą za atak na ratowników

Policjanci patrolujący warszawską Ochotę zatrzymali 32-letnią kobietę oraz 27-letniego mężczyznę, którzy znieważyli, naruszyli nietykalność cielesną oraz grozili ratownikom medycznym, którzy udzielali im pomocy. Osoby usłyszały zarzuty i dobrowolnie poddały się karze.

Funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Komendy Stołecznej Policji pełniący służbę na terenie KRP Warszawa III na al. Jerozolimskich podjęli interwencję wobec trzech agresywnie zachowujących się osób. Od dwóch mężczyzn i kobiety wyraźnie była wyczuwalna woń alkoholu. 27-latek miał widoczne obrażenia całego ciała. Funkcjonariusze wezwali na miejsce załogę karetki pogotowia. W czasie udzielania pomocy medycznej 27-latek skierował swoją agresję na ratowników. Zaczął ich obrażać i odpychać od siebie. Po chwili uderzył jednego z medyków. Policjanci szybko obezwładnili agresora. Jego 32-letnia partnerka widząc co się dzieje, zaczęła również ubliżać medykom i ich zaatakowała. Kobieta podobnie jak jej partner została obezwładniona. 38-latek, który towarzyszył zatrzymanym usiłował przeszkadzać ratownikom i policjantom w wykonywaniu ich obowiązków.

27-latek oraz jego 32-letnia partnerka po opatrzeniu przez medyków zostali zatrzymani i przewiezieni do komendy na warszawskiej Ochocie, gdzie sprawdzono ich stan trzeźwości. Badanie na zawartość alkoholu wykazało w organizmie kobiety prawie 3 promile, a jej partnera prawie 2,5 promila.

38-latek, który utrudniał czynności na miejscu interwencji miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Z uwagi na upojenie alkoholem został doprowadzony na izbę wytrzeźwień.

Po wytrzeźwieniu 32-latka usłyszała dwa zarzuty: znieważenie oraz naruszenia nietykalności ratowników medycznych. Jej 27-letni partner usłyszał łącznie cztery zarzuty. Mężczyzna oprócz znieważenia i naruszenia nietykalności medyków usłyszał jeszcze zarzut z artykułu 190 kodeksu karnego.

Mając 5 czynnych zakazów kierował peugeotem

Policjanci z Wydziału Prewencji zatrzymali 46-latka, który posiadał 5 zakazów prowadzenia pojazdów. Mężczyzna prowadził pojazd mając pół promila alkoholu w organizmie. Odpowie za złamanie zakazów sądowych oraz kierowaniew stanie nietrzeźwości.

Policjanci z Wydziału Prewencji w Piastowie na Al. Tysiąclecia zauważyli Peugeota, którego kierujący nie utrzymywał pasa ruchu. W związku z podejrzeniem, że kierowca może być nietrzeźwy zatrzymali pojazd do kontroli.

W trakcie legitymowania okazało się, że 46-latek posiada 5 czynnych zakazów kierowania pojazdami, wydanych przez sądy w Warszawie, Pruszkowie i Otwocku. Zakazy obowiązują do 2026 roku.

Funkcjonariusze zatrzymali 46-latka i przewieźli do komisariatu sprawdzić trzeźwość kierującego. Badanie alkomatem wykazało ponad pół promila alkoholu w organizmie.

Mężczyzna usłyszy zarzuty złamania zakazów sądowych oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za przestępstwo złamania zakazu kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.

Śmiertelny wypadek w Regułach

Około godziny 22.00 w Alejach Jerozolimskich w Regułach miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek drogowy. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że doszło do potrącenia mężczyzny przez kierującego saabem. Do potrącenia doszło na przejściu dla pieszych. Niestety 63-letni pieszy, w wyniku odniesionych obrażeń, zmarł.

Na miejscu zdarzenia przez kilka godzin trwały czynności procesowe. Oprócz służb ratunkowych na miejscu obecny był prokurator. Prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Pruszkowie oraz policjantów śledztwo pozwoli na ustalenie dokładnych okoliczności wypadku.

To już 22 wypadek w tym roku, na terenie powiatu pruszkowskiego i 7 ofiara śmiertelna. Policjanci apelują o ostrożność na drodze. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno do kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozwagę, ostrożność oraz respektowanie przepisów drogowych. Pamiętajmy, że przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, ograniczenia prędkości są po to, by się do nich dostosować!

Policjanci przypominają również o używaniu elementów odblaskowych przez pieszych.

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Poza obszarem zabudowanym drogi z reguły nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców.

Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym. Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Znieważył i naruszył nietykalność cielesną interweniujących funkcjonariuszy

Około 6:30 dyżurny komisariatu w Błoniu otrzymał zgłoszenie o kliencie, który w jednej z placówek handlowych wszczął awanturę. Na miejsce udali się policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Jednak ten przed ich przybyciem zdążył się oddalić. W trakcie penetracji terenu zauważyli mężczyznę, którego rysopis odpowiadał ustalonemu wcześniej opisowi. Podjęli wobec niego interwencję.

23-latek od samego początku był agresywny w stosunku do policjantów, nie stosował się do wydawanych poleceń, słowami wulgarnymi znieważył interweniujących funkcjonariuszy i naruszył nietykalność cielesną jednego z nich kopiąc go w nogę. Mundurowi zatrzymali mieszkańca gminy. Za popełnienie tych przestępstw kodeks karny przewiduje karę nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Zebrał Tadeusz Kotus

MS 13-14/2021, 5 sierpnia 2021

Źródło: KRP III Warszawa, KPP Pruszków, KPP Stare Babice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *