KulturaNASZE STRONYURSUS

„Opowiem Wam Historię.Warszawa – dzielnice.”

III edycja konkursu literackiego „Opowiem Wam Historię. Warszawa – dzielnice” dobiegła końca. Organizatorem projektu jest Ośrodek Kultury „Arsus”, a pomysłodawczynią – Justyna Ścibor. Pierwsza edycja obejmowała zaledwie dwie dzielnice: Ursus i połączony z nim torami kolejowymi Wawer. W dwóch kolejnych latach do projektu dołączyły: Mokotów, Rembertów, Ursynów i Targówek.

Warszawa i jej dzielnice kryją wiele tajemnic, historii niezapisanych miejsc i ludzi. O tym po raz kolejny pisali uczestnicy konkursu – przedstawiali swoje wspomnienia, spostrzeżenia, rezultaty poszukiwań i ubierali je w różne formy literackie – wiersze lub opowiadania. Jury w składzie: Ernest Bryll, Maciej Wojtyszko i Justyna Ścibor czytało m.in. o ulicy Posag Siedmiu Panien, letniskach w Falenicy, żołnierzach w Rembertowie, niezwykłym drzewie na Mokotowie, ulicy Rolnej (łączącej Mokotów z Ursynowem) i o Targówku Fabrycznym.

Wśród laureatów z naszego regionu znaleźli się m.in.: nagrodzony za wiersz „Sanitariuszka Pułku Baszta” Andrzej Marek Dębkowski – członek Klubu Literackiego „Metafora” i aktor Teatru Scena Przyfabryczna (obie formacje działają w Ośrodku Kultury „Arsus”) oraz Antoni Grycuk – mieszkaniec Piastowa, który w kategorii opowiadanie zdobył I miejsce za „Cywilizację” i II miejsce za „Szlak zbieraczy kawy”.

Finałowe spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Aktywności Targówek. Swoją obecność zaznaczyli jurorzy: Ernest Bryll – w formie filmu i swojej opowieści o konkursie, oraz osobiście Maciej Wojtyszko, który przeprowadzał serdeczne rozmowy na scenie z laureatami.

Czytanym na scenie fragmentom nagrodzonych utworów przysłuchiwały się Dorota Kozielska – z-ca Burmistrza Targówek oraz Maria Łukaszewicz – Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Rady Warszawy.

Nie byłoby projektu – konkursu „Opowiem Wam Historię”, gdyby nie partnerzy Ośrodka Kultury „Arsus” – dyrektorzy placówek kultury: Anna Michalak – Pawłowska – Dom Kultury Dorożkarnia, Barbara Karniewska – Wawerskie Centrum Kultury, Beata Rusinowska – Dzielnicowy Ośrodek Kultury Ursynów, Agnieszka Szmulewicz – Centrum Kultury i Aktywności Targówek, Agnieszka Niemyjska – Dom Kultury Wygoda, Robert Jasiński – Dom Kultury Rembertów.

Planowana jest już następna, IV edycja konkursu „Opowiem Wam Historię. Warszawa – dzielnice” poszerzona o kolejne miejsca i opowieści z terenu Wilanowa i Ochoty.

Finały konkursu odbywają się za każdym razem w innej dzielnicy, zakończenie IV edycji planowane jest w Centrum Kultury Wilanów.

OK „Arsus“

MS 10/2021, 24 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *