Warto przeczytać
„Uratuj Ziemię”
Patrick George
Bardzo aktualna i pożyteczna książeczka dla najmłodszych czytelników w wieku 3-6 lat, pokazująca w prosty i czytelny sposób jak dbać o naszą planetę z poziomu zwykłego mieszkańca i konsumenta.
Składa się praktycznie z samych haseł stanowiących konkretne wskazówki jak postępować, by nie niszczyć do reszty i tak już mocno zdewastowanego środowiska naturalnego.
Każdej ze wskazówek towarzyszy ilustracja z transparentną nakładką, stanowiącą dodatkową niespodziankę dla dzieci, które w atrakcyjnej dla siebie formie uczą się jak dbać o Ziemię. Hasła takie jak: „gaś zbędne światło”, „segreguj śmieci”, „oszczędzaj wodę”, „posadź drzewo” przestają być gołosłownymi nakazami, a stają się praktycznymi drogowskazami w drodze do wspólnego lepszego jutra.
✻ ✻ ✻
„Jaśminka uratowana świnka”
Leslie Crawford
Bogato ilustrowana przez Sonje Stangl książka dla dzieci w wieku około 6-8 lat. Poprzez ukazanie historii tytułowej świnki lektura uwrażliwia dzieci na los zwierząt. Jaśminka ucieka z transportu wiozącego ją do ubojni. Początkowo samotnie cieszy się wolnością, aż w końcu trafia na ludzi, którzy ją przygarniają. Życie zwierzęcia domowego jednak nie do końca jej służy, więc nowi właściciele oddają ją do schroniska dla zwierząt hodowlanych. Na końcu książki zamieszczone są ciekawe informacje na temat świń np. że są one mądrzejsze od psów i podobnie jak one reagują na swoje imię, te w pełni wyrośnięte świnki mogą ważyć nawet do 450 kg i właśnie z tego względu nie nadają się na domowych towarzyszy.
Zwierzęta te mają doskonały zmysł węchu i potrafią biegać z prędkością siedemnastu kilometrów na godzinę. Podobnie jak ludzie, psy i koty, mają własne osobowości. Historia Jaśminki inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami.
✻ ✻ ✻
„Wyspa”
Sigridur Hagalin Bjornsdottir
Powieść Bjornsdottira to przerażająca dystopia na temat apokalipsy państwa dobrobytu, jakim jest Islandia. Niezwykle ciekawa przestroga mówiąca, że kryzys może dosięgnąć nawet najlepiej zorganizowanych państw.
Po utracie kontaktu z resztą świata, Islandia stopniowo pogrąża się w chaosie. Media i politycy manipulują informacjami, mieszkańcy zaczynają głodować, stosować przemoc i tracić zmysły. Cywilizowana do tej pory Islandia przeistacza się w przysłowiową „dżunglę”, rządzoną przez „prawo silniejszego”. Tytułowy bohater, dziennikarz Hjalti będzie musiał dokonać trudnych wyborów, by uratować swoje człowieczeństwo. Jak odcięcie niewielkiej wyspy od świata wpłynie na zamieszkujących ją ludzi? Ten thriller i political fiction zarazem w niezwykle sugestywny sposób ukazuje nam przemiany społeczne pod wpływem nadchodzącej katastrofy. To właśnie media, politycy i społeczeństwo są tematem powieści, a same przyczyny i rodzaj katastrofy schodzą na dalszy plan. Wyspa to debiut znanej w Islandii dziennikarki radiowej.
Poleca Lucyna Dąbrowska
MS 13-14/2021, 5 sierpnia 2021