LESZNO

Zderzenie z dziką przyrodą

18 listopada po godzinie 20:00 na drodze wojewódzkiej 579 w Kępiastem wydarzył się niebezpieczny wypadek: kierowca wjechał autem w łosia. To był jeden z pierwszych dni z ujemnymi temperaturami w nocy tegorocznej jesieni. Przyczyną wypadku było prawdopodobnie przekroczenie prędkości przez kierowcę. Niestety, łoś nie przeżył.

W grudniu ubiegłego roku, w tym samym miejscu, wydarzył się wypadek również wynikający z przekroczenia prędkości. Samochód osobowy wpadł w poślizg i wpadł do rowu. W okresie jesienno-zimowym na tym odcinku drogi co roku zdarzają się trzy, cztery niebezpieczne wypadki. 15 czerwca tego roku na przejściu dla pieszych została śmiertelnie potrącona kobieta. Przykłady można mnożyć.

Pamiętajmy, że dozwolona prędkość na tym odcinku drogi wynosi 60 km/h. Stosujmy ją, aby bezpiecznie dotrzeć do celu i nie wyrządzić nikomu krzywdy. Dodatkowe niebezpieczeństwo na drogach przy parkach narodowych (a tak jest w Kępiastem) wynika z możliwości nagłego wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na drogę. Zachowując przepisową prędkość, mamy większe szanse na uniknięcie zderzenia i minimalizujemy ryzyko kolizji.

Przypomnijmy, że lesznowski samorząd w miejs­cach, gdzie uzyskał zgodę Kampinoskiego Parku Narodowego, zainwestował w drogi dla rowerów. Została wybudowana również kładka dla rowerów w Roztoce. W Kępiastem i Łubcu zostały doświetlone przejścia dla pieszych.

Fot. OSP Leszno

MS 10/2023, 14 grudnia 2023