OK ArsusURSUS

XXV Koncert Rodzina Jednością

Dyrektor OK ARSUS
– Bogusław Łopuszyński
Na scenie Ośrodka Kultury „Arsus” w ramach jubileuszowego koncertu „Rodzina Jednością”, organizowanego od 1997 r. przez Dom Kultury „Miś”, wystąpił niezwykły dziecięcy zespół „Arka Noego”.

Wciągu 25 lat DK „Miś” 2 razy zmieniał siedzibę, nastąpiła też zmiana na stanowisku kierownika, a „Rodzina Jednością” wciąż jest.

Zabrakło wejściówek

Patronat honorowy nad tegorocznym wydarzeniem objęli Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus miasta st. Warszawy i Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński. 500-osobowa sala 20 listopada zapełniła się do ostatniego miejsca. Wśród gości byli m.in. zastępca Burmistrza Ursusa Kazimierz Sternik, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Anna Lewandowska, przewodnicząca Komisji Oświaty Wanda Kopcińska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ursusie Agnieszka Proszowska, Paweł Wyrzykiewicz Kierownik DK „Miś” i Cecylia Anna Chruślińska – gość honorowy, wieloletnia kierownik DK „Miś”.

Początki koncertów dla rodzin

Dyrektor Łopuszyński powitał wszystkich obecnych. – Witam serdecznie wszystkie rodziny obecne tutaj, ponieważ jesteśmy trzema pokoleniami. W każdym wieku jest coś fajnego do zrobienia. Babcia i dziadek to nie to samo co rodzice. Panu Burmistrzowi też tydzień temu urodziła się wnuczka. (…) Idea tych koncertów narodziła się w 1996 r. Wtedy została wprowadzona Karta Praw Rodziny i w 1997 r. Pani Anna Chruślińska wymyśliła, pierwsza w Warszawie, koncert Rodzina Jednością. Była wtedy radną i członkiem Zarządu Gminy Ursus.

Pani Chruślińska podzieliła się z gośćmi historią powstania idei corocznych koncertów. – Pomysł narodził się w mojej głowie i sercu, kiedy byłam na koncercie zespołu „Charyzmaty” w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata przy ul. Opaczewskiej. Byłam tam kilka razy. Skontaktowałam się z księdzem proboszczem Józefem Pieronkiem i z zespołem i zaprosiłam ich na występ pod nazwą Rodzina Jednością do „Arsusa”. Dzięki pomocy Pana Dyrektora, tutaj zorganizowałam 20 koncertów.

Kwiaty od burmistrza

Burmistrz Sternik wręczył jubilatce bukiet kwiatów i podziękował: – Przede wszystkim dziękujemy, bo to, co zostało wtedy zapoczątkowane my staramy się kultywować i rozwijać, ponieważ my, zarząd, uważamy, że nasza rodzina Ursus to właśnie jest taka wielka rodzina. Uważamy, że jest to jeden z bardzo dobrych przykładów, gdzie ta ciągłość wychowawcza, rodzinna może być kultywowana.

TU galeria zdjęć

Drugie pokolenie

Arka Noego to dziecięcy zespół muzyczny, wykonujący piosenki o tematyce religijnej. W jego skład wchodzą głównie dzieci członków zespołu 2Tm2,3 i ich przyjaciele. Nie odbywają regularnych prób. Początki działalności zespołu sięgają 1999 r., kiedy z okazji pielgrzymki Jana Pawła II redakcja programu katolickiego „Ziarno” szukała zespołu, żeby uczcić to wydarzenie. Wtedy z inicjatywy kompozytora i gitarzysty Roberta Friedricha powstał utwór „Nie boję się, gdy ciemno jest”. W 2001 r. zespół wystąpił w Watykanie przed Janem Pawłem II i do dziś koncertuje z okazji dużych wydarzeń w Polsce i za granicą. Koncert prowadził Marian Majkowski z DK „Miś”. Publiczność nagrodziła żywiołowe występy wokalno-taneczne burzą oklasków i prośbami o bisy.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 21-22, 15 grudnia 2022