BŁONIE

Wiwat Maj, Piękny Maj!

Piękna pogoda jakiej dawno nie było podczas majówki sprzyjała wspólnemu radosnemu świętowaniu. W Błoniu 3 maja od wielu lat obchodzone jest podwójne święto – rocznica uchwalenia konstytucji oraz Święto Strażaków, przypadające wg kalendarza dzień później.

Tradycyjnie błońskie obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Trójcy. Stamtąd przy dźwiękach orkiestry OSP Błonie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na Rynek, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem żołnierzy 2 Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia. Jak co roku wystawili oni wartę przy Pomniku Niepodległości i kompanię honorową. Nie obyło się też bez odczytania apelu pamięci i salwy honorowej. Patriotyczne świętowanie, w którym brało udział blisko 20 pocztów sztandarowych nie byłoby tak uroczyste i tak radosne, gdyby nie wspaniała oprawa muzyczna błońskiej orkiestry strażackiej. Burmistrz Błonia Zenon Reszka część swojego przemówienia poświęcił właśnie strażakom – dziękując im za poświęcenie i trud wkładany w ratowanie mienia i życia i życząc wiele sił, zdrowia oraz spełnienia planów i marzeń.

Podczas ceremonii składania kwiatów doskonale było widać, że 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wspólnie świętują wszyscy mieszkańcy gminy Błonie – przedszkolaki i seniorzy, przedstawiciele szkół i stowarzyszeń – z miasta oraz terenów wiejskich.

Błońskie obchody zakończyła – lubiana szczególnie przez najmłodszych – parada pocztów sztandarowych, wojska, pododdziałów strażackich i wozów bojowych.

Było bardzo głośno i zarazem radośnie. Po uroczystości uczestnicy mogli posilić się pyszną wojskową grochówką. Wieczorem zaś w Centrum Kultury odbył się wspaniały koncert „Piękne, bo polskie” w wykonaniu zespołu Big Band Błonie.

UG Błonie

MS 7/2022, 12 maja 2022