OŻARÓW MAZOWIECKI

Wernisaż wystawy „Spacer dawną Poznańską”

Ulica Poznańska – od dziesięcioleci główna arteria Ożarowa Mazowieckiego, milczący świadek historii miasta, które w tym roku obchodziło 55-lecie nadania praw miejskich (1 stycznia 1967). Jej dzieje, najważniejsze obiekty architektoniczne oraz związane z nią osoby, postanowili przypomnieć i ocalić od zapomnienia organizatorzy wystawy: Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Historyczne Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki, przygotowując wystawę „Spacer dawną Poznańską”.

Wernisaż odbył się we wtorek, 6 grudnia, w siedzibie ożarowskiej biblioteki przy ul. Szkolnej. Kuratorami wystawy są Grażyna Lipska-Zaremba i Rafał Zaremba – twórcy Wirtualnego Muzeum Ożarów Mazowiecki, a honorowy patronat objął burmistrz Ożarowa – Paweł Kanclerz.

Zdjęcia, grafiki i artefakty

W holu biblioteki, na planszach, pokazano zdjęcia i materiały graficzne pochodzące ze zbiorów Wirtualnego Muzeum Ożarów Mazowiecki (WMOM), Fototeki Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sportu i Turystyki, Narodowego Archiwum Cyfrowego, archiwum Pallotynów oraz archiwów prywatnych – to efekt apelu skierowanego do mieszkańców Ożarowa. Zdjęcie promujące wystawę pochodzi ze zbiorów Marcina Soduła (Stowarzyszenie Ożarowski Portal Historyczny). Autorem rysunków jest Kazimierz Stachurski (współzałożyciel Stowarzyszenia Ożarowski Portal Historyczny, a w latach 2002–2010 – burmistrz Ożarowa). Zwiedzającym zaprezentowano też eksponaty wypożyczone z wystawy stałej „Pamiątki Huty Szkła” w DK „Uśmiech”, artefakty pochodzące ze zbiorów Stowarzyszenia Historycznego WMOM i Stowarzyszenia Ożarowski Portal Historyczny oraz mundur galowy Naczelnika ożarowskiej OSP w latach 1972–2017 – Leszka Stachlewskiego.

Przygotowania

Licznie przybyłych gości powitała p.o. dyrektora biblioteki – Anita Nowińska: – Działania mające na celu zorganizowanie wystawy trwały ponad 2 lata. Wkład w jej organizację ma 3 dyrektorów. Pomysł zrodził się przed pandemią, w roku 2019. Ówczesny dyrektor biblioteki – Wojciech Albiński (także obecny tego wieczoru) rozpoczął przygotowania, zdobył środki, żeby hol wyglądał tak jak dzisiaj i można było zaprezentować Państwu tę wystawę. Przy wystawie pracowała jego następczyni – Elżbieta Paderewska, a od sierpnia 2021 jej obowiązki przejęła Anita Nowińska.

Zielony i czerwony

Przed i po części oficjalnej zaproszeni goście oglądali i czytali. Po jednej stronie korytarza kolor zielony – północna strona ulicy Poznańskiej, po drugiej – kolor czerwony – strona południowa. Kurator wystawy – Grażyna Lipska-Zaremba: – Wybraliśmy kilka punktów charakterystycznych. To nie jest wszystko, co mogliśmy zaprezentować, ale takie są możliwości techniczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy rozwijali ten projekt. Kiedy w 2019 roku projektowaliśmy z mężem stronę Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki, nie sądziliśmy, że dotrwamy do takiego momentu, w którym nie nadążymy z opisywaniem miejsc, wydarzeń i ludzi. Satysfakcję przynosi to, że kolejny opis zazębia się z tym, co już było. I tak, obok munduru pana Leszka Stachlewskiego, na planszy opisującej Ochotniczą Straż Pożarną jest zdjęcie z roku 1960, a na nim jedenastoletni pan Leszek. Pani Grażyna zwróciła też uwagę zebranych na artefakty, m.in. na reprezentujące Hutę Szkła maleńkie naczynko, służące w szpitalu do przechowywania jodyny.

Albumy rodzinne

– Przygotowaliśmy z mężem dla Państwa niespodziankę. W tym roku pojawiło się unikatowe wydawnictwo – „Legiony Polskie”, liczące prawie 900 stron, a na jednej z nich mieszkaniec Ożarowa – pułkownik Stefan Orłowski. Jego 98-letnia córka mieszka tu do dziś, udostępniała materiały dla WMOM. Zapraszamy do dzielenia się tym, co państwo posiadają w albumach rodzinnych – będzie nam miło zaprezentować je na stronie WMOM.

Oficjalne otwarcie

Burmistrz – Paweł Kanclerz nie ukrywał zaskoczenia liczbą zgromadzonych osób: – Jak Was dużo, przepraszam, ale muszę się na Was napatrzeć. Dawny Ożarów teraz się zmienia. Wy byliście zaczynem, solą ziemi. Ci, którzy przychodzą teraz – chodzą śladami moich i waszych najbliższych, i muszą się tego pięknego miejsca na ziemi po prostu nauczyć. Pięknego przez pryzmat waszych dokonań i miłości do tej ziemi. Dziękuję wszystkim, którzy przygotowali te wystawę. Mam marzenie, żeby trud pracowników biblioteki, wolontariuszy, członków stowarzyszeń historycznych zaczął pomału przybierać dużo bardziej wymierną formę. Mówimy o powstaniu Centrum Kultury w Ożarowie Mazowieckim – miejsca przyjaznego dla wszystkich. Bardzo dziękuję, że jesteście.

Przyszedł moment uroczystego przecięcia wstęgi, którego dokonało dwoje najmłodszych gości wydarzenia i wystawa została uznana za otwartą. Czas na oglądanie, rozmowy, pytania do organizatorów. W wypożyczalni dla dorosłych można było obejrzeć prezentację multimedialną, a w oddziale dla dzieci pracownicy biblioteki przygotowali poczęstunek.

Edycja uliczna wystawy

Wystawę w siedzibie Biblioteki będzie można oglądać do 28 lutego 2023 roku, Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Ożarów Mazowiecki będzie dostępna także w plenerze. W piątek, 16 grudnia, o godz. 12.00, w parku miejskim przy fontannie przed Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku” nastąpi otwarcie ulicznej edycji wystawy „Spacer dawną Poznańską”. Będzie można ją oglądać aż do 28 lutego 2023 roku. Po tym terminie organizatorzy planują zaprezentowanie jej w kilku innych lokalizacjach na terenie gminy Ożarów Mazowiecki.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Grzesik

MS 21-22, 15 grudnia 2022

Więcej zdjęć z wydarzenia w zakładce FOTOGALERIE