BRWINÓW

Spotkanie z ambasadorem Egiptu

Burmistrz Arkadiusz Kosiński poznał 19 lutego 2021 r. nowego ambasadora Egiptu JE Hatema Tegeldina. Spotkanie odbyło się w Otrębusach, w siedzibie Stowarzyszenia Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego w Polsce.

Hatem Tegeldin pełni funkcję ambasadora Arabskiej Republiki Egiptu w Polsce od grudnia 2020 r. Jak podkreśla, jego misją jest nie tylko budowanie współpracy polsko-egipskiej na różnych płaszczyznach (gospodarczej, kulturalnej i in.), lecz przede wszystkim troska o społeczność Egipcjan mieszkających w Polsce, w tym także o wiernych Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego. Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje mieszkający w Otrębusach ks. Daoud Adib.

W dzisiejszych czasach Otrębusy stały się ważnym punktem na mapie Polski dla Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego, który ma swoją siedzibę w stolicy św. Marka w Aleksandrii. Jak mówił ks. Daoud Adib podczas prezentacji na temat koptów i historii Kościoła koptyjskiego, we współczesnym Egipcie mieszka kilkanaście milionów wyznawców tej religii chrześcijańskiej (co stanowi ok. 15% społeczeństwa Arabskiej Republiki Egiptu). Koptowie, którzy wyjeżdżają do Europy i Ameryki Północnej ze względu na studia lub pracę, chcą zachowywać swoją wiarę i liturgię, dlatego obecnie poza Egiptem funkcjonuje 15 diecezji i ponad 500 parafii. Kaplica w Otrębusach jest już zbyt mała na potrzeby społeczności w Polsce. Koptowie korzystają obecnie m.in. z możliwości sprawowania liturgii w jednym z rzymskokatolickich kościołów Archidiecezji Krakowskiej, ale zamierzają wybudować w przyszłości swój własny ośrodek religijny w Otrębusach. Nie będzie zatem brakowało okazji do dalszego zacieśniania kontaktów polsko-egipskich na terenie gminy Brwinów.

UG Brwinów
MS 3/2021, 4 marca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *