BRWINÓW

Dni Brwinowa 2021

KULTuralne Dni Brwinowa – zorganizowane przed Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie i trwające przez dwa kolejne wrześniowe weekendy – oraz uroczystości upamiętniające bitwę pod Brwinowem stoczoną 12 września 1939 r. były okazją do wspólnego świętowania, spotkań z kulturą i historią.

Wrześniowa data Dni Brwinowa nie jest przypadkowa. Dzień 12 września jest okazją do przypominania o historii II wojny światowej, kiedy to w okolicach Brwinowa ciężkie jednodniowe walki stoczyły oddziały Armii Łódź podążające w stronę Warszawy. W walce brali udział żołnierze różnych oddziałów, w tym głównie 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej.

Główne uroczystości

W niedzielę 12 września 2021 r., po Mszy Świętej odprawionej w intencji poległych w kościele parafialnym, rozpoczęła się główna część uroczystości z udziałem władz samorządowych, w tym m.in. z udziałem starosty Krzysztofa Rymuzy, przewodniczącego Rady Powiatu Pruszkowskiego Rafała Sieradzkiego oraz delegacji z partnerskiej gminy Trzebiatów, której przewodniczył zastępca burmistrza Trzebiatowa Grzegorz Olejniczak. Nie zabrakło też żołnierzy i sztandaru trzebiatowskiego batalionu, który kontynuuje tradycje 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej, oraz przedstawicieli wojsk obrony terytorialnej i Grupy Rekonstrukcyjnej „Nałęcz” z Trzebiatowa. Przy pomniku poświęconym pamięci bohaterskich żołnierzy zgromadzili się także przedstawiciele gminnych instytucji i organizacji pozarządowych, harcerze ZHR i mieszkańcy. Przed pomnikiem złożono kwiaty, przemawiający nawiązywali do różnych aspektów historii. Wiązanki i znicze złożono też w kwaterze żołnierzy Września 1939 na brwinowskim cmentarzu.

DNI BRWINOWA – kulturalnie

Różnorodny program kulturalny Dni Brwinowa, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie, przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie.

W sobotę 4 września tłumy fanów polskiego rocka zgromadziły się na wieczornym koncercie Kultu, który stał się też okazją do wręczenia zespołowi Platynowej Płyty za sprzedaż kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy „Ostatniej płyty”.

Miłośnicy muzyki klasycznej mieli swoją ucztę w niedzielę 5 września. Kwartet Prima Vista, który świętuje swoje 25-lecie, zaprezentował „Beethovenowskie post scriptum – koncert pamięci Józefa Kolinka”.

Weekend 11–12 września rozpoczął się od Narodowego Czytania 2021 zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Wacława Wernera w Brwinowie. Tegoroczną lekturą była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Niedziela 12 września była finałem KULTuralnych Dni Brwinowa – ze spektaklem plenerowym dla dzieci, spotkaniem z psim behawiorystą oraz wydarzeniem, które odbyło się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – spotkaniem z Ałbeną Grabowską, autorką nie tylko „Stulecia Winnych”. Rozmowa toczyła się wokół tematów kulinarnych i ulubionych przepisów pisarki oraz bohaterów jej książek.

Tegoroczne Dni Brwinowa były okazją zarówno do zasmakowania kultury w wielu odsłonach, jak również do zadumy nad historią.

UG Brwinów

Zdjęcia Marek Zdrzyłowski

„KULT w Brwinowie” – wywiad oraz zdjęcia z koncertu w Brwinowie str. 10-11

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *