KulturaPOWIAT PRUSZKOWSKIPruszków

Spektakl „Dzieci Powstania ’44”

Muzeum Dulag 121 wspólnie ze Starostą Pruszkowskim Krzysztofem Rymuzą zapraszają na niezwykłe widowisko musicalowe, które przeniesie widza w świat dzieci, których dzieciństwo zastało naznaczone traumą wojny i Powstania Warszawskiego. Spektakl „Dzieci Powstania’44” w reżyserii Joanny Woszczyńskiej odbędzie się 29 listopada o godz. 18:30 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie.

Spektakl stworzony z serca i z wielkim sercem tańczony przez dzieci inspirowany jest prawdziwymi historiami i wspomnieniami z Powstania Warszawskiego. To kontrowersyjne przedstawienie wojny widzianej oczami dziecka oraz współczesnej trzynastoletniej dziewczynki ukazane za pomocą tańca współczesnego i piosenek walczącej Warszawy. Sceny spektaklu zmieniają się jak w kalejdoskopie obrazując całe spektrum dramatu młodych ludzi i towarzyszących im emocji.

Obsadę spektaklu stanowi kilkudziesięcioosobowa grupa utalentowanych tancerzy, aktorów i wokalistów Alternatywnego Teatru Tańca LUZ w wieku 7–18 lat, którzy doskonale wcielają się w rolę małych bohaterów z Powstania. Autorka spektaklu Joanna Woszczyńska scenariusz swój oparła na prawdziwych wspomnieniach dzieci z książki – Jerzego Mireckiego „Dzieci ’44”, „Asiunia” – Joanny Papuzińskiej oraz „Kamienie też czasem płaczą” – Bogumiła Janusza Żórawskiego.

Nagrody i wyróżnienia dla spektaklu „Dzieci Powstania’44”

1. Wydarzenie Kulturalne Roku 2014 w Regionie w Plebiscycie TOP REGIONU 2014 organizowanym przez Katolickie Radio Podlasie oraz portal internetowy Podlasie24.pl.

2. Kulturalne Wydarzenie Roku 2014 w plebiscycie miesięcznika Kultura Siedlecka.

3. Etiuda „Dzieci Powstania ’44” kat. mini formacje modern dzieci do lat 11 zdobyła tytuł Mistrza Polski 2014 oraz Mistrza Świata 2014 r.

4. Etiuda „Pomnik” kat. mini formacje modern dzieci do lat 11 zdobyła tytuł Mistrza Świata 2015 oraz Złoty Puchar Świata 2015 r.

5. Duet ze spektaklu – „Dzieci i wojna”, Ewa Stecewicz i Marcelina Karolewska zdobył tytuł Mistrza Polski 2015 r.

6. „Obudzone wspomnienia” – kat. juniorzy do lat 15 zdobyły 1. miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Dance Week – Mikołajki 2015 r. Za choreografię wszystkich etiud w spektaklu odpowiedzialna była Joanna Woszczyńska.

Premiera spektaklu Dzieci Powstania’44 Alternatywnego Teatru Tańca LUZ odbyła się 14 listopada 2014 roku w Siedlcach w sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Wstęp na spektakl jest bezpłatny.
Wejście za okazaniem zaproszenia, które można odebrać od 22 listopada
w siedzibie Muzeum Dulag 121,
CKiS w Pruszkowie
oraz pobrać ze strony internetowej Muzeum dulag121.pl

Przedstawienie wystawione już było ponad 150 razy w Siedlcach, w Warszawie, w Sokołowie Podlaskim, w Białej Podlaskiej, w Wilnie na Litwie a fragmenty również dla Polonii w Monachium oraz podczas Pucharu świata w Pradze.

Dzieci Powstania’44, to ponad 60 minutowa wspaniała, wzruszająca historyczna podróż.


  • Partnerzy: Miasto Pruszków, Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie
  • Patronat honorowy: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Dzieci Powstania Warszawskiego 1944.
  • Scenariusz, reżyseria, choreografia: Joanna Woszczyńska
  • Przygotowanie wokalne: Edyta Wójcik
  • Aranżacja muzyczna: Jakub Kowalik, Marek Matwiejczyk
  • Oświetlenie: Artur Wytrykus, Kamil Wielgór
  • Montaż filmów i zdjęć, animacje: Andrzej Kułak, Sebastian Gumiński

Wszelkie informacje dotyczące organizacji spektaklu można uzyskać kontaktując się z Muzeum Dulag 121:

  • tel.: 22 758 86 63
  • e-mail: dulag@dulag121.pl

www.dulag121.pl


MS 20/2021, 25 listopada 2021