KulturaURSUS

Poezja w Bibliotece

7 i 16 września w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Ursus odbyły się już dwa spotkania autorskie w ramach nowego cyklu wieczorów poetyckich pt. „Wykaz słów wymyślonych. Poezja migana”. Spotkania zostały wzbogacone o tłumaczenie na język migowy, co poszerzyło grono ludzi wrażliwych, lubiących dzielić się swoim widzeniem świata, czy po prostu lubiących poezję.

Do tej pory spotkaliśmy się z:

  • Bronką Nowicką – poetką, reżyserką teatralną i telewizyjną, scenarzystką – laureatką Nagrody Literckiej Nike oraz
  • Julią Szychowiak – przedstawicielką młodego pokolenia, laureatką Festiwalu Poezji Silesius i Bursztynowego Pióra, która otrzymała już wiele nominacji i nagród.

Przed nami jeszcze 2 wydarzenia:

28 września br., godz. 18.00

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus – filia „Skorosze”, Warszawa Ursus, ul. Dzieci Warszawy 27a

Podczas kolejnego wieczoru poetyckiego swoją twórczość zaprezentuje Jacek Podsiadło – polski poeta, prozaik, felietonista – laureat licznych nagród literackich, m.in. Nagrody im. Czesława Miłosza; sześciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, dwukrotny laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

13 października, godz. 18.00

Dom Kultury „Miś”, Warszawa Ursus, ul. Zagłoby 17

Zwieńczeniem projektu „Wykaz słów wymyślonych. Poezja migana” będzie performans poetycki Adama Stoyanova. Aktor jest osobą całkowicie głuchą, znaną z wyjątkowo rozwiniętego, artystycznego migania, a także z poezji miganej i migania obrazowego. Jest również laureatem wielu nagród, m.in. I miejsca oraz nagrody publiczności na Festiwalu Poezji Miganej w Krakowie.

Podczas tego wieczoru przed szeroką publicznością zaprezentują się również dzieci w wieku 9–12 lat, które obecnie uczestniczą w warsztatach miganych. Bawiąc się językowo, literacko i teatralnie – podczas 5 spotkań – wspólnie opracowują wiersz „Stefek Burczymucha” autorstwa Patronki Roku 2022 Marii Konopnickiej. Warsztaty prowadzą znakomici aktorzy i animatorzy – Adam Stoyanov i Marta Abramczyk.

Partnerami Biblioteki przy realizacji projektu są:

• Fundacja Akademia Młodych Głuchych,

• Fundacja Kulawa Warszawa,

• Dom Kultury „Miś”.

Projekt jest dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji na: www.bpursus.waw.pl

MS 16/2022, 22 września 2022