Piastów na drodze poprawy klimatu
Działania na rzecz klimatu i środowiska wraz z poprawą efektywności energetycznej i rozwojem odnawialnych źródeł energii stanowią od kilku lat kierunek intensywnych działań podejmowanych w Piastowie. Także mijający rok przyniósł kolejne z nich.
Rewitalizacja domów i mieszkań
W wymiarze realizacyjnym dotyczy to głównie prac wykonywanych w budynkach z mieszkaniami komunalnymi. Są to działania rewitalizacyjne prowadzone w ramach programu wieloletniego odnowy tkanki mieszkaniowej.
Spośród jedenastu budynków objętych programem zakończono prace w dziewięciu, w efekcie czego istotnie poprawił się ich stan materialny i, co szczególnie dziś istotne, znacznie spadło zapotrzebowanie na energię.
Kilka kolejnych budynków komunalnych zostało podłączonych do sieci gazowej, co z kolei poprawiło warunki życia mieszkańców i ograniczyło niską emisję wpływając na poprawę stanu powietrza w mieście. Te zadania będą kontynuowane także w nadchodzącym roku.
W wyniku dwóch pożarów, które miały miejsce w Piastowie w lutym 2021 roku miasto straciło ponad dwadzieścia mieszkań komunalnych. W ramach programu ich odbudowy trwają prace w dwóch budynkach przy ul. Mazurskiej. To inwestycja kompleksowa, która swoim zakresem obejmuje nie tylko same mieszkania, ale także ocieplenie, nowe instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, rewitalizację systemu ogrzewania (podłączenie pomp ciepła), instalacje OZE w postaci paneli fotowoltaicznych oraz zagospodarowanie otoczenia. Odbudowa jest możliwa dzięki dofinansowaniu otrzymanemu przez miasto z Banku Gospodarstwa Krajowego.
W przyszłym roku planowana jest odbudowa drugiego zniszczonego całkowicie w pożarze budynku przy ul. Dworcowej. Projekt i pozwolenie na budowę już są.
Rozbudowa zielono-niebieskiej infrastruktury
Miasto Piastów rozpoczęło w tym roku realizację projektu rozbudowy zielono-niebieskiej infrastruktury. Zakłada on m.in. instalację w przestrzeni miejskiej zielonych ścian i dachów, ogrodów deszczowych, zielonych przystanków i obiektów małej retencji.
W założeniach programu silnie akcentowana jest część edukacyjna i informacyjno-promocyjna o dostępnych rozwiązaniach stosowanych w zakresie zielono-niebieskich technologii. Miasto otrzymało dofinansowanie z tzw. funduszy norweskich i NFOŚiGW na realizację tego ciekawego programu, w ramach którego odbyły się już konferencja wprowadzająca i wizyta studyjna oraz trwają zaawansowane prace projektowe.
Centrum przesiadkowe
W roku 2022 zakończona została realizacja budowy centrum przesiadkowego zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. W efekcie wykonanych prac rozbudowane zostały dwa parkingi systemu „Parkuj i jedź”, dwa parkingi dla rowerów z punktami ładowania i stanowiskiem do naprawy, dwie dwustanowiskowe stacje ładowania samochodów elektrycznych (wkrótce zostaną uruchomione) oraz windy i schody łączące perony kolejowe z wiaduktem drogowym.
Kolejne plany dotyczące poprawy klimatu i środowiska w Piastowie
W trosce o tę bardzo istotną sferę warunków życia mieszkańców Piastowa zostały przygotowane dwa ważne dokumenty eksperckie. Są nimi „Plan adaptacji do zmian klimatu Miasta Piastowa”, który już został przyjęty uchwałą Rady Miejskiej oraz „Plan działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu SECAP dla Miasta Piastowa”. Kolejny przygotowany do przyjęcia dokument zawiera strategię działań związanych m.in. z rozwojem OZE w przestrzeni publicznej i rozwojem miejskiego klastra energetycznego. Opisuje on zakres działań niezbędnych dla realizacji założonego celu jakim jest „Piastów – zielone miasto czystej energii”.
Grzegorz Szuplewski
Burmistrz Miasta Piastowa
MS 21-22, 15 grudnia 2022