PIASTÓW

Nowa hala sportowa w Piastowie 

13 lutego br. nastąpiło oficjalne otwarcie nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego. Rada Miejska 30 stycznia podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia patrona sali sportowej. Od tego dnia Andrzej Emiljanowicz został patronem obiektu.

Andrzej Emilianowicz to dobrze niektórym znany nauczyciel, wychowawca i trener. Pracował bowiem w piastowskich szkołach od początku lat sześćdziesiątych. Był pierwszym trenerem szkolnym tak znanych osób jak Marian Woronin, Anna Jarzębczyk, Stanisław Terlecki i Jacek Gembal. 

Marian Woronin został rekordzistą Europy w biegu na 100 m i wicemistrzem olimpijskim z igrzysk w Moskwie w sztafecie 4 x 100 m. 

Anna Jarzębczyk została mistrzynią świata w akrobatyce sportowej. Stanisław Terlecki był wielokrotnym reprezentantem Polski w piłce nożnej, a Jacek Gembal to koszykarz i trener drużyny Mistrzów Polski Mazowszanki Pruszków.

Andrzej Emiljanowicz był entuzjastą turniejów sportowych dla dzieci i młodzieży szkolnej, w tym ogólnopolskich zawodów znanych jako konkursy pięciu milionów. W kilku kolejnych edycjach tego popularnego dzięki telewizji turnieju potrafił znakomicie przygotować do rywalizacji reprezentację piastowskiej Trójki, która dwukrotnie zajęła trzecie miejsce. Dzięki tym konkursom SP3 w Piastowie i nasze miasto stało się znane w całej Polsce. Po zakończeniu pracy w Trójce, kontynuował pasję pedagogiczną i trenerską w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica i działającym przy SP4 Uczniowskim Klubie Sportowym Czwórka.

Andrzej Emiljanowicz był również współorganizatorem i sędzią kolejnych edycji organizowanej od 2005 roku Piastowskiej Olimpiady Niepełnosprawnych. Za swoją pracę otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę za Zasługi dla Sportu i srebrną Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” oraz wiele innych odznaczeń.

W dzień urodzin patrona odbyły się uroczystości w Szkole Podstawowej nr 3. 

Przybyli zaproszeni goście. Wśród nich byli: Małgorzata Emiljanowicz (córka Andrzeja Emiljanowicza) z mężem i synami, Marian Woronin, współpracownicy Andrzeja Emiljanowicza, Dariusz Olszewski – poseł na sejm IX kadencji, wiceprezes zarządu PKOl, Zdzisław Sipiera – poseł na sejm IX kadencji, Grzegorz Szuplewski – burmistrz Piastowa, Agata Korczak – przewodniczącą Rady Miejskiej w Piastowie, Krzysztof Rymuza – Starosta Powiatu Pruszkowskiego, Zdzisław Brzeziński – członek zarządu Powiatu Pruszkowskiego, włodarze okolicznych gmin, ks. Dariusz Partyka – proboszcz parafii pw. Św. Michała Archanioła, na terenie której znajduje się szkoła, dyrektorzy piastowskich placówek oświatowych, emerytowani dyrektorzy SP3 i nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, przedstawiciele firmy odpowiedzialnej za budowę obiektu oraz inne osoby. 

Podczas uroczystości poświęcono halę i odsłonięto tablicę zadedykowaną jej patronowi. 

W części artystycznej zwrócono uwagę na dokonania patrona hali, ale też wydarzenia ważne dla szkoły ze względu na fakt obchodów jubileuszowych- 65-lecia, które przypadają akurat na rok szkolny 2023/24. 

Uczniowie zaprezentowali zróżnicowany program: sportowy, muzyczny, literacki tematycznie powiązany z uroczystością w kontekście historycznym. 

To wyjątkowe w dziejach szkoły wydarzenie zakończyła część artystyczna, Były pokazy gimnastyczne, akrobatyczne, piłkarskie, taneczne, wokalne, recytatorskie. 

Nie można było się nudzić oglądając znakomicie przygotowane i wykonane występy uczniów piastowskiej „Trójki”. 

UM Piastów

MS 2/2024, 22 lutego 2024