MICHAŁOWICE

Nowe oświetlenie i monitoring w Alei Marii Dąbrowskiej w Komorowie

Aleja Marii Dąbrowskiej jest drogą powiatową i to powiat odpowiada za stan nawierzchni oraz utrzymanie tej ulicy. Są jednak zadania, których wykonanie należy do gminy. Dzięki temu w tym roku aleja uzyska nowe oświetlenie i monitoring wizyjny – od strony ronda w Alei Starych Lip oraz WKD.

Wkrótce rozpoczną się prace. „Plac budowy” gmina przekazała już wykonawcy. Projekt oraz wzór nowych latarni został uzgodniony u konserwatora zabytków. Wysokość latarni dostosowany będzie do koron drzew, tak aby światło padało na ulicę i chodnik.

W Alei Marii Dąbrowskiej wykonany będzie także monitoring. Będzie zamontowanych 11 kamer:

■ przy stacji kolejki WKD – 4 stacjonarne i 3 obrotowe,

■ przy rondzie z Aleją Starych Lip – 2 kamery stacjonarne i 2 obrotowe.

Gmina będzie w stanie monitorować ruch samochodów wielotonażowych, ale też przepływ ruchu aut i ewentualnie reagować na zdarzenia niepożądane. Mieszkańcy o to wnosili, gmina wykonuje.

Ale to nie wszystkie inwestycje, jakich w najbliższym czasie mieszkańcy mogą się spodziewać w Alei Marii Dąbrowskiej. Wkrótce zostanie także skablowana linia energetyczna, dzięki temu znikną napowietrzne kable energetyczne oraz będzie mniej awarii wywołanych przez wichury i burze.

Gmina wykonała projekt tego skablowania, a PGE uwzględniło jej potrzeby w swoim planie inwestycyjnym. Ogłoszenie przetargu na skablowanie planowane jest w najbliższych tygodniach.

Małgorzata Pachecka

Wójt Gminy Michałowice

MS 3/2023, 27 kwietnia

Na zdjęciu: Aleja Marii Dąbrowskiej w Komorowie, fot. Maciej Polarczyk