BRWINÓW

Wyjątkowy album

Ciekawe odkrycie podczas porządkowania posesji

Stary album, a w nim czarno-białe fotografie sprzed czterdziestu lat, przedstawiają różne wydarzenia, w których uczestniczyli strażacy z OSP w Brwinowie – na takie znalezisko natrafił w przydomowej szopie dawny mieszkaniec Brwinowa pan Krzysztof Pawlik.

Album został odnaleziony przez pana Krzysztofa Pawlika podczas porządkowania brwinowskiej posesji. Czarno-białe zdjęcia zostały wykonane w latach osiemdziesiątych przez druha Michała Pawlika, ojca p. Krzysztofa. Po obejrzeniu zawartości albumu syn postanowił przekazać kolekcję fotografii Urzędowi Gminy Brwinów, aby udostępnić ją szerszej grupie osób. Dla właściciela taka kolekcja stanowiłby tylko jedną z wielu pamiątek, a dla innych – jak mówił – mogła być unikatowa, stąd decyzja o oddaniu jej burmistrzowi Arkadiuszowi Kosińskiemu. Chociaż lata osiemdziesiąte już dawno minęły, to wiele osób wciąż z sentymentem wspomina ten okres – dodał darczyńca.

Album wymagał oczyszczenia i osuszenia. Żeby nie uszkodzić fotografii i napisów, każda kartka była przekładana bibułą/papierem, a po wchłonięciu wilgoci była wymieniana. Takie czynności powtarzane były wielokrotnie, aż do całkowitego wysuszenia. Obecnie zdjęcia są już w dobrym stanie.

Ten zbiór to kronika strażacka OSP w Brwinowie sprzed czterdziestu lat. Fotografie z okresu 1982-1986 r. są opisane i ułożone chronologicznie. Stare fotografie pozwalają przenieść się w przeszłość i odtworzyć wspomnienia. Ukazują, jak bardzo w ciągu kilkudziesięciu lat zmienił się Brwinów i jego mieszkańcy. Pierwsze fotografie zostały wykonane w lipcu 1982 r. z wycieczki autokarowej do Mierzwic, kolejne to zdjęcia wykonane podczas różnych wydarzeń i uroczystości, w których uczestniczyli członkowie OSP. Na szczególną uwagę zasługują te przedstawiające remont i rozbudowę brwinowskiej remizy strażackiej – dla części mieszkańców jest to historia zupełnie nieznana, a dla innych już zapomniana. Obecny kształt budynek straży zyskał w wyniku rozbudowy i nadbudowy istniejącego obiektu. Autor zdjęć uwiecznił także wóz strażacki Star-244-GBA będący wówczas na wyposażeniu OSP.

Oprócz albumu zostały także przekazane legitymacje Związku OSP p. Michała Pawlika oraz obrazek z wizerunkiem patrona strażaków – św. Floriana z modlitwą, odmawianą przed każdą akcją. Niebawem cały zbiór zostanie przekazany w depozyt OSP w Brwinowie.

UG Brwinów

MS 3/2023, 27 kwietnia